Kompakt metrik uzaylarda chatterjea tip sabit nokta teoremleri
Chatterjea type fixed point theorems in compact metric spaces
  1. Tez No: 703537
  2. Yazar: ALİ CİHAD KABACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA DURMAZ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çalışılmış olan bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Giriş ve Tartışma-Sonuç bölümleri alışıldığı gibi ilk ve son bölüm olarak verilmiştir. İkinci bölümde tez içerisinde kullanılacak metrik uzaylar ve kompakt uzaylar kavramlarının yanı sıra bu uzaylardaki genel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Ayrıca yine bu uzaylarda bazı önemli sabit nokta teoremlerine de değinilmiştir. Üçüncü bölüm olan araştırma bulguları bölümünde ise özgün çalışmalar verilmiştir. Bu kısımda, C-Chatterjea ve kuvvetli Chatterjea dönüşümleri kavramları tanımlanmıştır. Dahası, bu tip dönüşümlerin kompakt metrik uzaylardaki durumları için sabit nokta teoremleri elde edilmiştir. Ayrıca sonuçları destekleyecek örneklerden de bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis studied consists of four chapters. Introduction and discussion-conclusion sections are given as the first and last sections as usual. In the second chapter, the concepts of metric spaces and compact spaces to be used in the thesis, as well as general definitions and theorems in these spaces are given. In addition, some important fixed-point theorems in these spaces are also mentioned. In the third section, the research findings section, original studies are given. In this section, the concepts of C-Chatterjea and strict chatterjea mapping are defined. Moreover, fixed point theorems have been obtained for the cases of such mappings in compact metric spaces. In addition, examples to support the results are also mentioned.