Optimization of economical microalgal lipid production and investigation of biofuel potential
Ekonomik mikroalgal lipid üretiminin optimizasyonu ve biyoyakıt potansiyelinin incelenmesi
  1. Tez No: 703549
  2. Yazar: ZÜLFİYE VELİOĞLU TOSUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE ÖZTÜRK ÜREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Fosil yakıtlar tükenme noktasına yaklaşmaktadır. Bu sebeple yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgi artmaktadır. Çeşitli biyolojik kaynaklardan üretilen biyoyakıtlar popüler enerji alternatifleridir. Mikroalglerden biyodizel üretimi ilgi çekici bir çalışma alanıdır. Bu çalışmada bir yeşil alg olan Haematococcus pluvialis ve bir mavi-yeşil alg olan Spirulina platensis kullanılarak farklı besinsel ve çevresel koşullarda lipid üretimi gerçekleştirilmiştir. H. pluvialis, en yüksek lipid üretimini iki buçuk milimolar ham gliserol içeren miksotrofik ortamda ve fototrofik ortama göre on iki kat daha yüksek gerçekleştirmiştir. S. platensis, en yüksek lipid üretimini on milimolar ham gliserol içeren ortamda ve fototrofik ortama göre yaklaşık yüzde on dokuz daha fazla gerçekleştirmiştir. Üretilen lipidin yağ asidi profili gaz kromatografisi ile belirlenmiş ve biyodizel potansiyeli araştırılmıştır. Yakıt kalitesinin göstergesi olan iyot değeri, setan sayısı ve oksidasyon stabilitesi gibi parametreler açısından üretilen lipid Avrupa ve Amerika standartlarına uygundur. Atıkların katma değerli ürün eldesinde değerlendirilmesi çalışmanın ekonomik ve ekolojik yönünü vurgular. Hücreden lipid ekstraksiyonu sonunda oluşan kalıntının da protein ve karbohidrat içeriği sebebiyle farklı alanlarda değerlendirilebilme potansiyeli vardır. Bu yaklaşım sıfır atık çalışmalarını da destekler niteliktedir. Ayrıca biyodizel üretimi açısından yeterli derecede incelenmemiş olan iki farklı mikroalg türünün kaliteli biyodizel üretimi açısından potansiyelinin ortaya çıkarılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fossil fuels are approaching the point of depletion. Therefore, the interest in renewable energy sources is increasing. Biofuels produced from various biological sources are popular energy alternatives. Biodiesel production from microalgae has been an interesting field of study. In this study, lipid production was carried out under different nutritional and environmental conditions using a green algae, Haematococcus pluvialis, and a blue-green algae, Spirulina platensis. H. pluvialis had the highest lipid production in mixotrophic medium containing two point five millimolar crude glycerol and twelve times higher production was achieved than in photoautotrophic medium. S. platensis produced the highest lipid production in medium containing ten millimolar crude glycerol, with approximately nineteen percent more production than in photoautotrophic medium. The fatty acid profile of the produced lipid was determined by gas chromatography and its biodiesel potential was investigated. The lipid produced is in compliance with European and American standards in terms of parameters such as iodine value, cetane number and oxidation stability, which are indicators of fuel quality. Evaluation of waste in obtaining value-added products emphasizes the economic and ecological aspects of the study. The residue formed at the end of lipid extraction from the cell has the potential to be utilized in different areas due to its protein and carbohydrate content. This approach also supports zero waste studies. Additionaly, the potential of two different microalgae species, which have not been adequately studied in terms of biodiesel production, has been revealed in terms of quality biodiesel production.