Rat karaciğer iskemi reperfüzyon modelinde oluşan karaciğer ve ince barsak hasarına karşı steroid ve üridinin koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of the protective effects of steroid and uridine against liver and small intestine damage in the rat liver ischemia reperfusion model
  1. Tez No: 703548
  2. Yazar: EREN CEMAL MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. SİNAN SOYLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Mast hücrelerinin, iskemi dönemini izleyen reperfüzyon sürecinde hem karaciğer hemde barsakta aktive olarak pek çok kimyasal mediatör salgıladığı ve bu mediatörler aracılığıyla lokal ve sistemik hasarı daha da arttırdığına yönelik birçok deneysel çalışma olduğu görüldü. Bizde bu çalışmamızda, daha önce yapılan çalışmaların sonuçlarına da bakarak bir antioksidan ve antiinflamatuar olan prednizolon ve üridinin, karaciğer ve ince barsakta oluşan hasar ve buna bağlı gelişen sistemik inflamatuar yanıtı engellemek amacıyla kullanılabilirliğini araştırmayı amaçladık. Materyal Metod: Strese maruz kalmamış ve standarda uygun kafeslerde bakılan 40 adet 4 aylık 220-240 gr dişi Wistar Albino rat kullanıldı. Pringle manevrası için portal ven, hepatik arter ve hepatik kanalı içeren hepatik pedikül izole edildikten sonra klemp uygulandı. 45 dakika iskemiden sonra klemp açıldı daha sonra 2 saat boyunca reperfüzyon sağlandı. Deney hayvanları, her biri 8 rat olmak üzere beş gruba rastgele dağıtıldı; Kontrol gurubu (sadece laparotomi), I / R, I / R + Prednizolon (10mg/kg İV iskemiden 5 dakika önce), I / R + Üridin (30mg/kg İV iskemiden 5 dakika önce), I / R+ Üridin (30mg/kg İV iskemiden 5 dakika önce) +Prednizolon (10mg/kg İV iskemiden 5 dakika önce). Deney sonunda alınan ileum ve karaciğer örnekleri, hemotoksilen eozin ile boyanarak histopatolojik olarak değerlendirildi. Kardiyak kanda ise Chymase-1 enzim aktivitesi ölçüldü. Chymase ölçümünde BT-LAB ELISA assay kiti kullanıldı. PBS ile yıkanan dokular DNA hasarı açısından 8-OhDG antikoru ile inflamatuar reaksiyon açısından iNOS antikorları ile 1/200 dilusyon oranında oda ısısında 1 saat süreyle inkubasyona bırakıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: It has been observed that mast cells secrete many chemical mediators by being activated in both the liver and intestine during the reperfusion process following the ischemia period, and there are many experimental studies that further increase local and systemic damage through these mediators. In this study, we aimed to investigate the usability of prednisolone and uridine, which are antioxidants and anti-inflammatory, in order to prevent damage to the liver and small intestine and the resulting systemic inflammatory response by looking at the results of previous studies. Material and Method: Forty 4-month-old 220-240 gr female Wistar Albino rats, which were not exposed to stress and kept in cages in accordance with the standard, were used. For the Pringle maneuver, the hepatic pedicle containing the portal vein, hepatic artery and hepatic duct was isolated and clamped. After 45 minutes of ischemia, the clamp was opened, then reperfusion was achieved for 2 hours. Experimental animals were randomly distributed into five groups, each of which was 8 rats; Control group (laparotomy only), I / R, I / R + Prednisolone (10mg/kg 5 minutes before IV ischemia), I / R + Uridine (30mg / kg 5 minutes before IV ischemia), I / R + Uridine (30mg/ kg 5 minutes before IV ischemia) + Prednisolone (10 mg/kg 5 minutes before IV ischemia). At the end of the experiment, ileum and liver samples were stained with hematoxylin-eosin and evaluated histopathologically. Chymase-1 enzyme activity was measured in cardiac blood. BT-LAB ELISA assay kit was used for chymase measurement. Tissues washed with PBS were incubated with 8-OhDG antibody for DNA damage and iNOS antibodies for inflammatory reaction at 1/200 dilution at room temperature for 1 hour.