The role parathyroid hormone level in patients treated with proton pump inhibitors for six months or more and risk of hypomagnesemia
Ile tedavi edilen hastalarda paratiroid hormon düzeyinin rolü altı ay veya daha uzun süre proton pompası inhibitörleri ile ve hipomagnezemi riski
  1. Tez No: 703560
  2. Yazar: GHAITH HADI MUNSHID
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, PROF. DR. MOHAMMED HADİ MUNSHID
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Asit oluşumunun son aşamasına müdahale ederek gastrik asit salgılanmasını engelleyen proton pompa inhibitörleri, ortaya çıkarıldığı 1976'dan bu yana gastrointestinal rahatsızlığı tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. İlacın popülaritesi, en az gözlemlenebilir yan etki ile güvenli kullanım profilinden gelir. Fakat, son zamanlarda pnömoni riski ve besinlerin zayıf emilimi gibi bazı olumsuz etkiler hakkında raporları yapılmıştır. Hipomagnezemi, PTH yüksekliği olan bazı PPI kullanıcılarında gözlenmiştir. Paratiroid hormon düzeylerinin ve hipomagnezeminin rolünü ve bunların proton pompa inhibitörleri ile ilişkisini araştırdık. Araştırmaya 100 kişi dahil edildi. 50 hastaya sindirim sistemindeki çeşitli problemler nedeniyle proton pompa inhibitörleri ile tedavi uygulandı. 50 hasta sindirim sistemindeki çeşitli problemler için proton pompa inhibitörleri ile tedavi edildi. Sonuçlar, eşleşen kontrolün 50 yaş ve cinsiyeti ile karşılaştırıldı. Kan örneği alındı ve aşağıdaki kontroller yapıldır: S.Ca2+, PO4, ALP, S.Mg2+ ve PTH. Sonuç, çalışılan gruplar arasında PTH, S.Mg2+ , S.Ca2+ ve ALP düzeyinin ortalama düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermektedir, p-değeri 0.002, 0.001, 0.03 ve 0.013 PTH, S.Ca2+ ve S.Mg2+ arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon, ALP ve PO4 ile istatistiksel olarak anlamlı negatif korelasyon tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Proton Pump inhibitors widely used drug for management of GIT disorder, that introduce 1976 which inhibit gastric acid secretion by interfering with the last step of acid formation. The popularity of the drug is came from the safe profile of usage with minimal observable side effect. However, soon after presentation reports has been made about some adverse effect like risk of pneumonia and poor absorption of some nutrient. Hypomagnesemia has been observed in some PPI users with elevation of PTH. We will investigate the role of parathyroid hormone levels and hypomagnesemia, and their relationship with proton pump inhibitors. The study was included 100 people. 50 patients were treated with proton pump inhibitors for various problems in the digestive system. Results were be compared with 50 ages and genders of the matched control. The blood sample were be drawn and the following checks will be taken: S.Ca2+, PO4, ALP, S.Mg2+ and PTH. Result show a statistically significant differences in the mean level of PTH ,S.Mg2+ ,S.Ca2+ and ALP level between studied groups, p-value 0.002, 0.001, 0.03 and 0.013 a statistically significant positive correlation between PTH, S.Ca2+ and S.Mg2+ and statistically significant negative correlation with ALP and PO4.