Correlation of oxidative stress and serum inflammatory status in diabetic nephropathy
Diyabetik nefropatide oksidatif stres ile serum inflamatuar durumunun korelasyonu
- Tez No: 703595
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ŞAHİN YAĞLIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MANAL AZAT AZIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma DN, inflamatuar durum ve oksidatif stres arasındaki etkileşimi araştırmaktadır. Oksidatif stres biyobelirteçlerinin DN'li hastalar üzerindeki etkisinin yanı sıra. Çalışma popülasyonu 87 katılımcıydı (Hastalar = 57, SK = 30), hastalar GFR değerlerine göre üç aşamaya (3, 4 ve 5) ayrıldı; (MDRD) denklemine göre. Mevcut çalışma, Adiponektin (ADP), Malondialdehit (MDA) ve Tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α) düzeylerinin, sağlıklı kontrollere kıyasla hastalık ilerlemesinin tüm aşamalarında yükseldiğini göstermiştir. Artan ADP, MDA ve TNF-α seviyeleri karşılaştırıldığında, TNF-α'daki hafif artışa kıyasla ADP ve MDA seviyelerinin daha yüksek arttığını gözlemledik. TNF-α'nın artmış ADP seviyelerine yol açan bir inflamatuar durum olarak kabul edildiği durumlarda. Alıcı çalışma karakteristikleri eğri analizi (ROC eğrisi) çalışması yoluyla, sonuçlar ADP ve MDA'nın tüm aşamalarda (3, 4 ve 5) yüksek bir AUC'ye sahip olduğunu göstermiştir. TNF-α, her üç aşamada da daha düşük AUC'de iken. Mevcut çalışmanın sonuçları, ADP'nin, TNF-α tarafından temsil edilen inflamatuar hücrelerin varlığı nedeniyle artan bir anti-inflamatuar olduğu için, hastalık gelişiminin erken evresinde tanı için iyi bir gösterge olarak kabul edilebileceğini göstermektedir. MDA, oksidatif stresin diyabetik nefropati ile ilişkisini açıklayan DNnin ilerlemesinin iyi bir göstergesi olarak da kabul edilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the interaction between DN, inflammatory status, and oxidative stress. As well as the effect of oxidative stress biomarkers on patients with DN. The study population was 87 participants (Patients = 57, HCs = 30), the patients were divided into three stages (3, 4, and 5) based on the GFR values; according to (MDRD) equation. The current study showed that Adiponectin (ADP), Malondialdehyde (MDA), and Tumor necrosis factor-alpha (TNF-α) levels were elevated in all stages of disease progression as compared with healthy controls. When compared the increased levels of ADP, MDA, and TNF-α, we observed that the levels of ADP and MDA was higher increased compared to the slight increase in TNF-α. Where TNF-α considered an inflammatory state that leads to increased levels of ADP. Through the study of receiver operating characteristics curve analysis (ROC curve) the results have been showed that ADP and MDA have a high AUC in all stages (3, 4, and 5). While TNF-α was in lower AUC in all three stages. The results of the current study indicate that ADP can be considered as a good indicator to diagnosis in early stage of disease development, since it is an anti-inflammatory who's increased due to the presence of inflammatory cells represented by TNF-α. MDA is also considered as a good indicator of the progression of diabetic nephropathy, which explains the association of oxidative stress with DN.