The perspectives of teacher educators about the 2018 English Language Teaching Education Program
İngilizce öğretmen eğitimcilerinin 2018 İngilizce Öğretmenliği Eğitimi Programı hakkındaki görüşleri
  1. Tez No: 703638
  2. Yazar: ALİ ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İngilizce günümüz dünyasının en geniş çağlı kullanılan iletişim dilidir ve bu özelliği nedeniyle uluslararası ölçekte küçük yaşlardan itibaren ders olarak sunulmaktadır. Ülke yönetimleri bireylerinin küresel çapta başarılı olabilmeleri için İngilizce öğretimine özel ilgi göstermektedirler. Bir eğitim-öğretim sistemin en temel ögelerinden biri dersi öğrenenlere aktaran öğretmenlerdir. İstenilen hedeflere ulaşılabilmesi için öğretmenlerin alan bilgisi, pedagojik bilgi ve genel kültür bilgisi yeterliliğine sahip olması gerekmektedir. Çağın gerekliliklerini yansıtan bir öğretmen yetiştirme programı bu yüzden büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamdan yola çıkarak bu çalışma öğretmen yetiştiricilerin güncel İngilizce öğretmeni yetiştirme programı hakkındaki görüşlerini yansıtmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın katılımcıları Türkiye'nin çeşitli illerindeki devlet üniversitelerinde İngilizce Öğretmenliği lisans programlarında ders veren akademisyenlerdir. Çalışmaya farklı akademik unvanlara sahip 80 öğretmen eğitimcisi katılmıştır. Çalışmanın veri toplama aracı olarak Peacock değerlendirme modelini baz alarak bir anket oluşturulmuş ve anket sonrasında gönüllü katılımcılarla yarı yapılandırılmış bir görüşme yapılmıştır. Çalışma sonuç olarak İngilizce Öğretmenliği lisans programında ders veren akademisyenlerin genel olarak programdan memnun oldukları, memnun olmadıkları ve kararsız kaldıkları yönlerini ortaya koymuştur. Öğretmen yetiştiricileri genel olarak programı güncellik, materyal eğitimi, yabancı dilde ölçme ve değerlendirme ve İngilizce literatürünün tartıştığı güncel olayları yansıtma açısından başarılı bulurken ders saatlerinin ayarlanması, uygulama ve pratik yapma, öz-benlik gelişimini destekleme, sınıf yönetimi becerilerini geliştirme, farklı yetenekleri dengede tutma ve farklı kademelerde ders verebilme becerisi kazandırma bakımından başarısız bulmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Since English is the most widely spoken communication language in the world, it is presented as courses from the early ages of childhood internationally. Governments in countries take particular attention on English language teaching in order to make individuals a successful communicator globally. Teachers who manage the classrooms are one of the key elements of education system. To achieve desired goals in education, it is vital that teachers must have some qualifications regarding to field knowledge, pedagogical knowledge and general culture knowledge. Pre-service teacher education is the phase where future teachers shape their beliefs and attitudes toward professional identity. An education program which meets the necessity of present-day standards are an important. Deriving from this knowledge, this study aims to find out opinions of teacher educators in English language teaching department about English Language Teaching Education Program (ELTEP). Participants of the study are academicians who teach courses in English language teaching departments across state universities in Turkey. Study was conducted electronically in 2020. Firstly, academicians in respective departments were invited via e-mail then a reminder e-mail was sent two weeks later to ensure announcement of the study. 80 participants who have different academic titles were agreed to take part in the study. As data collection tools, a questionnaire based on Peacock's evaluation model and follow-up semi-structured interviews were performed. Findings of the study present the parts where teacher educators in English language departments are satisfied, dissatisfied and neutral on the education program. Teacher educators mostly find program successful about up-to-datedness, teaching materials, testing and evaluation in foreign language and covering modern issues of English, on the other hand, they mostly find program unsuccessful about setting of course hours, training opportunities, promoting self-awareness, improving classroom management skills, balancing different language skills and preparing student teachers for teaching at different stages. Teacher educators mostly reflect a neutral position on parts like connection through courses and overlapping between courses. Further, the study reveals that teacher educators consider need analysis as a must in program development. The study includes discussion of findings and recommendations for future researches.