Sezaryende tek kat ve çift kat uterin insizyon onarımının rezidü miyometrial kalınlığa ve istmosel oluşumuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of single and double layer uterin incision repair on the residential myometrial thickness and the formation of istmocele in caesareansection
- Tez No: 703648
 - Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÜSTÜNYURT
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız sezaryen operasyonunda, uterin insizyon onarımında kullanılan tek kat kilitli devamlı sütürasyon ve çift kat kilitsiz devamlı sütürasyon tekniklerinin postoperatif dönemde oluşabilecek olan sezaryen skar defektleri üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız randomize prospektif kontrollü çalışma olarakBursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde 01.07.2020ile 30.09.2021 tarihleri arasında herhangi bir neden ile sezaryen operasyonu uygulanan 139 hastanın operasyon sırasında uterusun tek kat ve çift kat onarımını ile istmosel gelişim sıklığını ve rezidü miyometrial kalınlığı karşılaştırarak yapıldı. Çalışmamıza 139 gebe dahil edilmiş olup, hastalar tek kat onarım grubu (n=68) ve çift kat onarım grubu (n=71) olarak sınıflandırıldı. Ayrıca hastalar paritelerine göre ilk sezaryen ve geçirilmiş sezaryen olarak sınıflandırıldığında ilk sezaryen olup tek kat onarım yapılan grup (n=33) ve ilk sezaryen olup çift kat onarılan grup (n=33) kendi arasında; geçirilmiş sezaryen olup tek kat onarım yapılan grup (n=35) ve geçirilmiş sezaryen olup çift kat onarılan grup (n=38) kendi arasında değerlendirildi. Bulgular:Tek kat ve çift kat onarım grubu arasında postmenstrüel kanama, >7 gün kanama, dismenore, disparoni, yara yeri enfeksiyonu, uterus pozisyonu, istmosel varlığı, derinlik ve genişliği ile rezidü miyometrial kalınlık bakımından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Rezidü miyometrium kalınlığı çift kat onarım grubunda tek kat onarıma oranla istatistiksel olarak kalın tespit edildi (0,53 (0,31-0,69) ve 0,5 (0,30-0,70), p=0,007). İlk sezaryen olanların tek kat ve çift kat alt gruplarının yaş, boy, kilo, VKİ, gravida, sezaryen sayısı ve endikasyonu, normal doğum sayısı ve abort sayısı bakımından iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. İlk sezaryen çift kat onarım grubunda sigara içme oranı %30,3 olup bu oran ilk sezaryen tek kat grubunda bu oran %3 olup istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek tespit edildi (p=0,008). Geçirilmiş sezaryeni olanların tek kat ve çift kat alt grupları arasında postmenstrüel kanama, >7 gün kanama, dismenore, disparoni, yara yeri enfeksiyonu, uterus pozisyonu ve istmosel varlığı açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim in this study is to investigate the effects of single-layer locked continuous suturing and double-layer unlocked continuous suturing techniques used in uterine incision repair in cesarean section operation on cesarean scar defects that may occur in the postoperative period. Materials and Methods:Our study was conducted as a randomized, prospective controlled study with 139 patients who underwent cesarean section for any reason in Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic, between 01.07.2020 and 30.09.2021. Single layer and double layer repair of the uterus wasperformed during the operation. 6 months later, its effect on isthmocele formation and residual miyometrial thickness was investigated.139 pregnant women were included in our study and the patients were classified as single layer repair group (n=68) and double layer repair group (n=71). In addition, when the patients were classified as first cesarean section and previous cesarean section according to their parity, the group with the first cesarean section with a single layer repair (n=33) and the group with the first cesarean section with a double layer repair (n=33) were among themselves; The group with a previous cesarean section and a single-layer repair (n=35) and a previous cesarean section with a double-layer repair (n=38) were evaluated among themselves. Results:There was no statistically significant difference between the single-layer and double-layer repair groups in terms of postmenstrual bleeding, bleeding for >7 days, dysmenorrhea, dyspareunia, wound infection, uterine position, presence of isthmocele, depth and width, and residual myometrial thickness.The residual myometrial thickness was statistically thicker in the double-layer repair group compared to the single-layer repair (0.53 (0.31-0.69) and 0.5 (0.30-0.70), p=0.007). There was no statistically significant difference between the two groups in terms of age, height, weight, BMI, gravida, number and indication of cesarean section, number of normal births and number of abortions in the single and double layer subgroups of the first cesarean section. Smoking rate was 30.3% in the first cesarean section double-layer repair group, and this rate was 3% in the first cesarean section single-layer repair group, which was statistically significantly higher (p=0.008). There was no statistically significant difference between the single layer and double layer subgroups of those with previous cesarean section in terms of postmenstrual bleeding, bleeding >7 days, dysmenorrhea, dyspareunia, wound infection, uterus position, and the presence of isthmocele. The residual myometrial thickness in the previous cesarean section and single-layer repair group was 0.42 (0.30-0.65) and the residual myometrial thickness in the previous cesarean section and double-layer repair group was 0.51 (0.39-0.62), statistically significant between the two groups.