Okullardaki mesleki öğrenme topluluğunun öğretimsel liderlik ve bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examining of professional learning communities in schools in terms of instructional leadership and some variables
- Tez No: 703662
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen algılarına göre okul yöneticilerinin öğretimsel liderlik davranışları ile mesleki öğrenme topluluğu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Karaman ilinde görev yapmakta olan 2747 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada, okul türü bazında tabakalı örneklem yöntemi kullanılarak 331 öğretmen çalışma örneklemi olarak belirlenmiştir. Veri toplama sürecinde 416 öğretmene ulaşılmıştır. Bu çalışmada, Öğretimsel Liderlik Ölçeği (ÖLÖ) ve Mesleki Öğrenme Topluluğu Ölçeği (MÖTÖ) kullanılmıştır. Ayrıca, öğretmenlerin demografik bilgilerine ulaşmak amacıyla kişisel bilgiler formu hazırlanmıştır. Veriler toplandıktan sonra araştırma verilerinin normal dağılım sağladığı görülmüştür. Bu kapsamda, cinsiyet, eğitim düzeyi, branş açısından bir farklılaşma bulunup bulunmadığı bağımsız örneklem t-testi ile incelenmiştir. Ayrıca, yaş, mesleki kıdem, öğretmenlerin görev yaptıkları okul türü ve mevcut okullarında çalıştıkları süre açısından farklılaşma durumunu incelemek amacıyla tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) kullanılmıştır. Bunun yanında, okul yöneticilerinin öğretimsel liderlik davranışları ile mesleki öğrenme topluluğu arasındaki ilişkinin saptanması amacıyla Pearson korelasyon analizi ve okul yöneticilerinin öğretimsel liderlik davranışlarının mesleki öğrenme topluluğunun anlamlı bir yordayıcısı olup olmadığını belirlemeye yönelik çoklu doğrusal Regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin okul yöneticilerinin öğretimsel liderlik davranışlarına ve okullarının mesleki öğrenme topluluğu olmasına yönelik algıları yüksektir. Ayrıca öğretmen algılarına göre okul yöneticilerinin öğretimsel liderlik davranışları ile mesleki öğrenme topluluğu arasında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunduğu ortaya konmuştur. Bunun yanında öğretimsel liderliğin amaç paylaşma boyutu, mesleki öğrenme topluluğunun tüm alt boyutlarının anlamlı bir yordayıcısıyken; geribildirim boyutu mesleki öğrenme topluluğunun iş birliği ve uygulamaların özelleştirilmesinin kaldırılmasının anlamlı bir yordayıcısı; mesleki gelişme ise sadece öğrenci öğrenmelerine odaklanma boyutunun anlamlı bir yordayıcısı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the instructional leadership behaviors of school administrators and the professional learning community according to teachers' perceptions. This research is a descriptive study in a correlational model. The population of this study consisted of 2747 teachers working in the province of Karaman, Turkey in the 2020-2021 academic year. The sample of this study is composed of 331 teachers who were randomly selected with the stratified sampling method on the basis of school levels. During the data collection process, 416 teachers participated to the research. Data were collected with Instructional Leadership Scale (ILS) and Professional Learning Community Scale (PLCS). In addition, a personal information form was prepared to get the demographic information of the teachers. After the data were collected, it was seen that the research data had a normal distribution. In this context, t-test was used to examine the differentiation status of gender, education level and branch of teachers. In addition, One-way analysis of variance (One-way ANOVA) was used to examine the differentiation in terms of teachers' age, professional seniority, school type and the duration of working in their current schools. Also, Pearson correlation analysis was used to analyze the relationship between the school administrators' instructional leadership behaviors and professional learning community, and multiple linear regression analysis was conducted to determine whether school administrators' instructional leadership behaviors were a significant predictor of professional learning community. According to the results of the research, teachers' perceptions of school administrators' instructional leadership behaviors and their schools' being a professional learning community were high. Moreover, it was revealed that there is a moderate positive relationship between the instructional leadership behaviors of school administrators and the professional learning community according to teacher perceptions. Besides this, while the goal-sharing dimension of general instructional leadership is a significant predictor of all sub-dimensions of the professional learning community; the feedback dimension deprives the professional learning community of collaborating and privatizing practices; professional development was determined as a significant predictor of only focusing on student learning dimension.