Okullardaki örgüt kültürünün öğretmen liderliği ve bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examining of organizational culture in schools in terms of teacher leadership and some variables
  1. Tez No: 703664
  2. Yazar: FATMA TANKUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMÜR ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, okullardaki örgüt kültürünün öğretmen liderliği ve bazı değişkenler açısından incelemektir. Nicel araştırma yönteminde ve ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiş bir araştırmadır. Karaman ili Merkez ilçedeki resmi ilkokul, ortaokul ve liselerde 2020-2021 eğitim-öğretim yılında görev yapmakta olan 2347 öğretmen bu araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Tabakalı örneklem yöntemi ile çalışmaya katılan 355 öğretmen, bu araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Öğretmen Liderliği Ölçeği ve Okul Kültürü Ölçeği kullanılmıştır. Öğretmenlerin demografik bilgilerine ulaşmak için araştırmacının hazırladığı kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizini yapmak için; frekans, standart sapma, aritmetik ortalama, tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA), bağımsız örneklem t-testi, çoklu doğrusal regresyon analizi ve Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, öğretmenlerin öğretmen liderliği algıları ile okul kültürü algıları arasında orta düzeyde ve pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca, öğretmenlerin öğretmen liderliği algılarının okul kültürünün alt boyutlarından destek kültürü, başarı kültürü ve görev kültürünün bir yordayıcısı olduğu; ancak bürokratik kültürün yordayıcısı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin okul kültürü algılarında cinsiyet, okul kademesi ve branş değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar görülürken; yaş, mesleki kıdem, eğitim durumu ve görev süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the organizational culture in schools in terms of teacher leadership and some variables. It is a research conducted in quantitative research method and relational survey model. The universe of this research consists of 2347 teachers working in the official primary, secondary and high schools in the central district of Karaman province in the 2020-2021 academic year. 355 teachers who participated in the study with the stratified sampling method constitute the sample of this research. Teacher Leadership Scale and School Culture Scale were used to collect data. In order to reach the demographic information of the teachers, the personal information form prepared by the researcher was used. To analyze the data; frequency, standard deviation, arithmetic mean, one-way analysis of variance (One-way ANOVA), independent sample t-test, multiple linear regression analysis and Pearson correlation coefficient were used. As a result of the analysis, it was seen that there was a moderate and positive significant relationship between teachers' perceptions of teacher leadership and their perceptions of school culture. In addition, teachers' perception of teacher leadership is a predictor of support culture, success culture and duty culture, which are sub-dimensions of school culture; however, it was concluded that it is not a predictor of bureaucratic culture. While there are significant differences in teachers' perceptions of school culture according to gender, school level and branch variables; there were no significant differences according to age, professional seniority, educational status and tenure.