Okullarda takım çalışmasına ilişkin bir karma yöntem araştırması
Mixed methods research related to team work at schools
- Tez No: 885056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY KISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, okullarda takım çalışması sürecini öğretmenlerin takım çalışmalarına ilişkin tutumları ve görüşlerine dayalı olarak değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma karma modelin yakınsayan paralel desen türünde tasarlanmıştır. Çalışmada nicel veri“Öğretmenlerde Takım Çalışmasına İlişkin Tutum Ölçeği”ile nitel veri ise araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırmanın nicel kısmına Kayseri'nin Melikgazi, Kocasinan, Talas ilçelerindeki okulların farklı kademelerinde çalışmakta olan ve basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 594 öğretmen; nitel kısmına ise maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile belirlenen 15 öğretmen katılmıştır. Nicel verinin analizinde veri normal dağılmadığı için Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis H testleri kullanılmış; nitel veri ise içerik analizi ile çözümlenmiştir. Çalışmanın nicel bulgularında, öğretmenlerin takım çalışmasına ilişkin tutumlarının çok yüksek düzeyde olduğu ve tutumlarının cinsiyet ile bazı öğretim kademeleri açısından farklılaştığı; mesleki kıdem ve eğitim durumları açısından değişmediği tespit edilmiştir. Nitel bulgularda ise öğretmenler daha çok okulun iş ve işleyişine yönelik takımlar kurmakta olduklarını, rollerinin ise çoğunlukla zorunlu üyelik olduğunu ifade etmişlerdir. Katılımcılar okul müdürlerinin etkili takım kurmadaki rollerinde etkili görev dağıtımı ile liderliği; takımların etkili yönetilmesinde ise destekleyici olmayı ön plana çıkarmışlardır. Öğretmenler, çoğunlukla okullarının ikliminin takım çalışmasına uygun olduğunu bildirmişlerdir. Takım çalışmasının bireysel faydalarında duygusal faydalar, kişisel gelişim ve mesleki gelişime; örgütsel faydalarında ise kurum kültürünü geliştirme, olumlu örgüt iklimi oluşturma ve örgütsel başarıyı artırma konularına vurgu yapmışlardır. Takım çalışmalarında ortaya çıkan sorunlarda takım üyelerinin kişisel özelliklerinden kaynaklı sorunlar, takımların etkili kurulamaması; sorunlara çözüm önerilerinde ise iletişimi artırma, kişileri olduğu gibi kabul etme konuları ön plana çıkmıştır. Nicel sonuçlarda takım çalışmalarına ilişkin tutumlar çok yüksek olmasına rağmen, nitel veri ile ortaya çıkan bazı durumlar (zorunlu üyelik, takımların etkili biçimde kurulamaması gibi) nedeniyle okullarda takım çalışmalarının uygulanması sürecinin geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evoluate the team work process in schools based on teachers attitudes and opinions regarding team work. The study was designed in the convergent parallel pattern type of the mixed model. In the study, quantitive data were collected with the“Teachers' Attitude Towards Team Work Scale”and qualitative data were collected with a semi-structured interview form developed by the researcher. The quantitative part of the study was attended by 594 techers working at schools from different levels of the Melikgazi, Kocasinan, Talas districts of Kayseri and determined by simple random sampling methods, and 15 teachers who was determined by the maximum diversity samping methods participated in qualitative part of the research. In the analysis of the quantitative data, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests were used because the data were not normally distrubuted and qualitative data were analyzed by content analysis. In the quantitative findings of the study, it was found that teachers attitudes towards team work were at a very high level and attitudes differed in terms of gender and some teaching levels; it has been determined that it has not changed in terms of professional seniority and educational status. In the qualitative findings, teachers stated that they mostly constitute teams for the work and operation of the school, and their roles are mostly compulsory membership. Katılımcılar okul müdürlerinin etkili takım kurmadaki rollerinde etkili görev dağıtımı ile liderliği; takımların etkili yönetilmesinde ise destekleyici olmayı ön plana çıkarmışlardır. Participants stated effective role distribution and leadership as the roles of principals to constitute effective teams and being suppotive about managing teams effectively most. Teachers mostly reported that climate in their schools was appropriate to team work. The individual benefits of team work include emotional benefits, personel development and professional development in organizational benefits, they emphasized the issues of improving corporate culture, creating a positive organizational climate and increasing organizational climate and increasing organizational succes. In the problems that arise in team work, problems arising from the personal characteristics of the team members, the inability to establish teams effectively; in the suggestions for solutions to problems, the issues of increasing communication and accepting people as they are have come to the fore. Although attitudes towards team work are very high in quantitative results, the process of implementing team work in schools needs to be improved due to some situations that arise with qualitative data (such as compulsary membership, inability to establish teams effectively).