Sosyal medya ve kamusal alan: Sosyal medya mecralarında kamusal alanın sağlanabilirliği üzerine bir araştırma
Social media and oublic space: A research on the availability of public space in social media, master dissertation
  1. Tez No: 703680
  2. Yazar: MİNE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN VATANDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Teknolojik gelişmeler, insan hayatında pek çok farklılık meydana getirmiştir. Buna bağlı olarak kamusal alan anlayışında da büyük değişim ve dönüşümler meydana gelmiştir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, sosyal medya mecralarında yeni bir tür kamusal alan anlayışının bulunabilirlik düzeyinin ortaya konmasıdır. Bu amaca ulaşabilmek için; öncelikle geleneksel kamusal alan, akabinde sosyal medya ile kamusal alan / sosyal medya ilişkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Ardından, yapılan anket uygulamasıyla elde edilen veriler, analiz edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda sosyal medyada bir tür kamusal alanın bulunabileceği anlaşılmıştır. Çalışmam boyunca, hiçbir desteğini esirgemeyen öncelikle tez danışmanım Prof. Dr. Celalettin Vatandaş'a teşekkürlerimi bir borç bilirim. Ayrıca, çalışmam süresince her zaman yanımda olan ve desteklerini benden hiçbir zaman esirgemeyen başta eşim ve annem olmak üzere tüm aileme sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Özet (Çeviri)
Technological developments have created many differences in human life. Consequently this major changes and transformations have also occurred in the understanding of public space. In this context, the purpose of this study is to reveal the availability level of a new kind of public space understanding in social media channels. To achieve this; starting by traditional public space, then social media and public space / social media relationship were tried to be explained. The data obtained by the survey have been analyzed. As a result of the study, it was understood that a kind of public space can be found in social media. I owe my thanks to my advisor Prof. Dr. Celalettin Vatandaş who helped me throughout my work. Also I would like to extend my endless thanks to my whole family, especially my husband and mother, who have always been by my side during my work and have never withheld their support from me.