Algılanan liderlik tarzları ile çatışma yönetim stratejileri arasındaki ilişki: Alanya'daki 5 yıldızlı otellerde bir araştırma
The relationship between perceived leadership styles and conflict management strategies: A research in 5 star hotels in Alanya
  1. Tez No: 703681
  2. Yazar: PELİN CANDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, otel yöneticilerinin algılanan dönüşümcü ve etkileşimci liderlik tarzlarıyla çatışma yönetiminde kullandıkları stratejilerinin arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini Antalya ili Alanya ilçesinde yer alan Kültür ve Turizm Bakanlığı işletme belgesine sahip 5 yıldızlı otel işletmesi çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem seçilmemiş, evrenin tamamına ulaşmaya çalışılmıştır. Veriler anket formu aracılığı ile toplanmıştır. Araştırma da veri toplama süreci 2020 yılının Nisan-Eylül ayları arasında gerçekleştirilmiştir. Anketteki veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. 389 otel işletmesi çalışanlarından elde edilen verilerin analizlerinde farklılık testleri (t-testi ve ANOVA) ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak, otel yöneticilerinin algılanan dönüşümcü liderlik tarzı ile çatışma yönetim stratejilerinin alt boyutlarından bütünleştirme ile orta düzeyde, uyma ile yüksek düzeyde, kaçınma ve uzlaşma ile zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilirken, dönüşümcü liderlik ile baskı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Etkileşimci liderlik tarzı ile çatışma yönetim stratejilerinin alt boyutlarından bütünleştirme, uyma, baskı, kaçınma ve uzlaşma arasında zayıf düzeyde, pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal the relationship between the perceived transformational and interactional leadership styles of hotel managers and the irstrategiesused in conflict management. The universe of the research is composed of the employees of a 5-star hotel in Alanya district of Antalya province, who have the management certificate of the Ministry of Culture and Tourism. The sample was not selected in the research, and it was tried to reach the whole universe. The data were collected through a questionnaire. The data collection process in the research was carried out between April-September 2020. The data in the questionnaires were analyzed with the SPSS 25.0 software. Differences tests (t-test and ANOVA) and correlation analysis were used in the analysis of the data collected from 389 hotel business employees. Finally, while a significant relationship was found between the perceived transformational leadership style of hotel managers and integration with the sub-dimensions of conflict management strategies at a moderate level, compliance with high level, with avoidance and reconciliation at a weak level, no significant relationship was found between transformational leadership and pressure. A weak, positive significant relationship was found between the interactionist leadership style and the sub-dimensions of conflict management strategies, including integration, compliance, pressure, avoidance, and compromising.