Konaklama işletmeleri çalışanlarının nomofobi düzeylerinin işe bağlılıklarına etkisinin belirlenmesi: Eskişehir örneği
Determination of the effect of nomophobia levels of employees of accommodation business on their work engagement: The case of Eskişehir
- Tez No: 703692
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY EMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Ancak bu durum günümüzde birtakım sorunlar yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu sorunlardan biri de bireylerin akıllı telefonsuz kalma korkusu (nomofobi) yaşamasıdır. Alan yazın taraması sonucunda nomofobi ile ilgili olarak yapılan çalışmaların genç yaş gruplarına ve öğrencilere odaklandığı, iş yaşamına ve konaklama işletmelerine yönelik çalışmaların yetersiz olduğu görülmüştür. Bu doğrultuda araştırmanın temel amacı konaklama işletmelerinde çalışan bireylerin akıllı telefonsuz kalma korkularının işe bağlılıkları üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmada örneklem seçimi yöntemine başvurulmamış evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın verileri, Eskişehir'de faaliyet gösteren, turizm işletme belgeli konaklama işletmelerinin çalışmaya katılmayı kabul eden personelinden 5 Ocak 2020 – 4 Ocak 2021 tarih aralığında elde edilmiştir. Toplam 329 kişiye anket uygulanmış ancak bu anketlerden 13 tanesinin eksik ve hatalı doldurulduğu belirlenmiş ve 316 tanesi analize dâhil edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilere,“t-testi”,“tek faktörlü varyans (Anova) analizi”,“Tukey (HSD) testi”,“Korelasyon”ve“Regresyon”analizleri yapılmıştır. Uygulanan analizler sonucunda nomofobi ile işe bağlılık arasında orta düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Nomofobinin işe bağlılık üzerinde etkisi olduğu Regresyon analiziyle ortaya konulmuştur. Kadın ve genç istihdamının yoğun olduğu turizm sektörünün gelecekte nomofobiden etkilenme durumu göz önüne alındığında turizm sektörü çalışanlarına nomofobi ve diğer mobil bağımlılıklar hakkında eğitim verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Smartphones have become an indispensable part of our lives together with the development of technology. However, this situation causes experiencing of some problems today. One of these problems is the fear of being without a smart phone (nomophobia). As a result of the literature review, it was seen that the studies on nomophobia focused on young age groups and students, and the studies on business life and accommodation businesses were insufficient. In this regard, the main purpose of the study is to determine the effect of nomophobia of individuals working in accommodation businesses on their engagement to work. The method of sampling was not used in the study, but the whole population was tried to be reached. The collected data were obtained from the staff of the accommodation enterprises with tourism management certificate operating in Eskişehir, which agreed to participate in the study, between the dates of January 5, 2020 - January 4, 2021. Questionnaires were applied to 329 people in total, but it was determined that 13 of these questionnaires were filled incompletely and incorrectly, and 316 of them were included in the analysis.“t-test”,“one factor analysis of variance (Anova) analysis”,“Tukey (HSD) test”,“Correlation”and“Regression”analyzes were applied to the data obtained in the study. As a result of the analyzes applied, it was determined that there was a moderate relationship between nomophobia and work engagement. Regression analysis revealed that nomophobia has an effect on work engagement. Considering the future effect of nomophobia in the tourism sector, where the employment of women and youth is intense, tourism sector employees should be trained on nomophobia and other mobile addictions.