Laika Karabey'in Türk Musikisi'ne katkılarının farklı bileşenleri
Different components of Laika Karabey's contributions to Turkish Music
  1. Tez No: 703693
  2. Yazar: CİHAN ÜNVER ÇABUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK CELASİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Laika Karabey‟in Türk Musikisi‟ne katkıları, onun yazar, besteci, icracı kimlikleri gibi farklı bileşenler bağlamında incelenmiştir. Özellikle Laika Karabey‟in kızı Filiz Ofluoğlu tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı‟na bağışlanan eserlerin dökümünü veren“Laika Karabey Evrakı Kataloğu”ndan elde edilmiş olan veriler, bu çalışmanın önemli bir kaynağını teşkil etmiştir. Çalışmanın giriş kısmında Laika Karabey‟in yaşadığı dönem bağlamında 20. yy. Türk Musikisi genel çerçevede değerlendirilmiştir. Birinci bölümde Laika Karabey‟in hayatı“Laika Karabey Evrakı Kataloğu”içerisindeki bilgi ve belgeler doğrultusunda ele alınmıştır. Ayrıca kendisi hakkında çıkan haber niteliğindeki yazılardan istifade edilmiştir. İkinci bölümde onun besteci ve icracı kimliği ele alınmış ve Laika Karabey‟in arşivinde bulunan el yazısıyla yazmış olduğu eserlerinin okunaklı bir şekilde bilgisayarda notaya alınmış şekilleri verilmiştir. Öte yandan icracı kimliği üzerinde durulmuş ve bu kapsamdaki görüş ve belgelere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Laika Karabey‟in yazar kimliği ele alınmış ve bu bağlamda onun yazmış olduğu kitabı, başta Musiki Mecmuası olmak üzere diğer yayınlardaki yazıları değerlendirilmiştir. Belgesel tarama ve görüşme yöntemlerinin kullanılmış olduğu bu çalışmada yazılı, görsel ve işitsel-görsel kaynakların yanı sıra uzman kişilerle yapılmış olan görüşmeler kullanılmıştır. Bu tez çalışması, Laika Karabey ile ilgili olarak doyurucu bir çalışma yapılmamış olması ve bu alanda çalışacak kişilere yol gösterecek olması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, aimed to examine Laika Karabey's contributions to Turkish Music within the context of different components such as her writer, composer and performer identities. Especially, the data obtained from“Laika Karabey Documents Catalogue”, which gives a list of the works donated to the Atatürk Library of the İstanbul Municipality by Laika Karabey's daughter, Filiz Ofluoğlu, have been important resources for this study. In the introduction part of the study, 20th century Turkish Music was discussed in the context of the period in which Laika Karabey had lived. The first chapter dealtwith the life of Laika Karabey, by taking into consideration of the information and documents found in the“Laika Karabey Documents Catalogue”. In addition, writings and news about her life were also consulted. The second part, discussed Laika Karabey‟s composer and performer identities and her music works found from her archive and written by Laika Karabey‟s own handwriting has been rewritten in computer format. On the other hand, her performer identitiy was discussed and opinions and documents within this scope were included. In the third chapter, her writer identitie was examined the book written by Laika Karabey and her writings in other publications, especially in Musiki Mecmuası, were evaluated. This study, in which documentary analysis and interview methods were used, was based mainly on the written, visual and audio-visual sources as well as interviews with experts. This thesis is important because there has not been a satisfactory study about Laika Karabey and it will guide new researches who will also work in this field.