Şizofrenik hastalarda enzimatik, nonenzimatik antioksidan savunma sistemleri ve lipid peroksidasyonu
- Tez No: 70372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH AKÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
45 ÖZET Bu çalışmada, şizofrenik hastaların eritrositlerinde, antioksidan enzimlerden süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px), non-enzimatik antioksidan olan redükte glutatyon (GSH) ve lipid peroksidasyonunun bir göstergesi olan maiondialdehid (MDA) çalışıldı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri kliniğine yatan 48 hasta (24'ü kadın, 24'ü erkek) çalışma kapsamına alındı. Bu hastalardan 16'sının (10'u kadın, 6'sı erkek) hastalık süresi 1 yılın altında, 32'sinin (14'ü kadın, 18'i erkek) hastalık süresi 2 yılın üzerindeydi. Hasta grupları toplam hasta grubu (TH), hastalık süresi 1 yılın altında olan hasta grubu (AH) ve hastalık süresi 2 yılın üstünde olan kronik hasta grubu (KH) olarak 3 grupta değerlendirildi. Kontrol grubu (K) olarak 32 sağlıklı kişi (16'sı kadın, 16'sı erkek) çalışma kapsamına alındı. AH-KH grupları karşılaştırıldığında; KH grubunda SOD daha yüksek olup istatistiksel olarak sınırda (p=0,048) anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY In this study, superoxide dismutase (SOD) and glutathione peroxidase (GSH-Px), as antioxidative enzymes, reduced glutathione (GSH), as non- enzymatic antioxidant and malondialdehyde (MDA), as a marker of lipid peroxidation, were studied in the erythrocytes of schizophrenic patients. Fourty- eight patients (24 females, 24 males) who admilted to Psychiatry Department, Atatürk University Research Hospital were included in this study. Of these patients, 16 (10 females, 6 males) had a disease - duration lower than 1 year (AH group) and the remaining 32 (14 females, 18 males) had a disease - duration longer than 2 years (KH group). Thirty-two healthy volunteer subjects (16 females, 16 males) were taken as the control group (K group). When AH and KH groups were compared; mean SOD was found to be higher in KH than in AH group (p=0,048).