Şizofrenide serbest radikaller ve antioksidan savunma sistemlerinin incelenmesi
Investigation of free radicals and antioxidant defence systems in schizophrenia
- Tez No: 86343
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda serbest radikallerin ve non enzimatik antioksidan savunma sistemlerinin şizofrenik bozukluktaki önemlerinin araştınlması amaçlanmıştır. DSM-IV tanı ölçütlerine göre şizofreni tanı sı konan 71 hastanın serum MDA (malondialdehit) ve Hemoglobin GSH (indirgenmiş glutatyon) düzeyleri, 54 sağlıklı kontrolle karşılaştınlmıştır. Olgular SCID-LP ile değerlendirildi ve hastalara Chouinard EPS ölçeği uygulana. Her iki grubun MDA düzeyleri açısından bir farklılık saptan madı. Şizofren grubun hemoglobin GSH (Glutation) düzeyleri sağlıklı kontrollere göre daha düşük bulundu. Bu durum şizofren hastalarda glutatyon gibi non enzimatik antioksidan savunma sistemlerinin yeter sizliğini işaret etmektedir. Bu da, şizofrenlerin nörotoksik serbest radi kallere karşı nispeten daha savunmasız olduğunu ve bu maddelerin o- luşturduğu hasara daha fazla maruz kaldığını göstermektedir. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we aim to investigate the importance of the free radicals and the nonenzymatic antioxidant defense system in schizo phrenic patients. In seventy-one Patients diagnosed as schizophrenia by Using DSM-IV Criteria, serum MDA and Hemoglobin GSH levels were measured and Compared with fifty-four healthy control subjects. Sub jects assessed by SCID-I and Chouinard EPS scale were performed to the patients. There were no difference between both groups when MDA levels were compared. In the Schizophrenic group, hemoglobin GSH levels was found lowen than the healthy controls. These findings point out an insufficiency in nonenzymatic antioxidant defense system such as GSH in schizophrenic patients compared to healthy controls. This sug gest that the Schizophrenic patients are relatively more Vulnerable to neurotoxic free radicals and exposed more to the damage of these sub stances may cause. 44