Dış ticaret kuramında çekim modeli: Türkiye-AB ticaretinin analizi
The gravity model in international trade theory: An analysis of Turkey-EU trade
- Tez No: 358698
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUBA ONĞUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Çekim Modeli, uluslararası ticaret akımlarını etkin bir biçimde inceleyen görece yeni bir modeldir. Bu tezde, Çekim Modeli detaylı bir biçimde ele alınmış ve genişletilmiş bir Çekim Modeli kurularak Türkiye ile AB-15 ülkeleri arasındaki karşılıklı ticaret akımları panel veri analizi yöntemiyle incelenmiştir. Türkiye ile AB-15 ülkelerinin 1995-2012 dönemindeki karşılıklı ticareti, hem toplam dışsatım ve dışalım değerleri bakımından, hem de SITC Rev. 3 sınıflandırmasının birinci basamağında yer alan ürün gruplarına göre ayrılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, Türkiye'nin AB-15'e yönelik dışsatımı; Türkiye'nin GSYH'si, AB-15 ülkelerinin GSYH'leri, Türkiye'nin GB üyeliği ve Türkiye'de kişi başına düşen gayri safi AR-GE harcamaları ile pozitif yönlü bir ilişki göstermiştir. Türkiye'de ve AB-15 ülkelerinde kişi başına düşen gelir düzeyleri arasındaki fark (Linder Değişkeni) ise dışsatımı azalma yönünde etkilemiştir. Türkiye'nin AB-15 ülkelerinden gerçekleştirdiği dışalım; Türkiye'nin GSYH'si, AB-15 ülkelerinin GSYH'leri, Türkiye'nin GB üyeliği ve AB-15 ülkelerinde kişi başına düşen gayri safi AR-GE harcamaları ile pozitif yönlü bir ilişki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The Gravity Model is a relatively new model which examines international trade flows efficiently. In this thesis, Gravity Model is studied elaborately and mutual trade flows between Turkey and the EU-15 countries are examined by using an augmented Gravity Model in the framework of panel data analysis. The trade flows between Turkey and the EU-15 countries are analyzed both by total export/ total import values and by SITC Rev. 3 first level product group values of exports and imports. Results indicate that Turkey's exports to the EU-15 are negatively correlated with Linder variable and positively correlated with Turkey's GDP, the EU-15 countries' GDPs, Turkey's CU membership, and gross domestic research and development expenditures (per capita) in Turkey. Turkey's imports from the EU-15 countries are positively correlated with Turkey's GDP, the EU-15 countries' GDPs, Turkey's CU membership, and gross domestic research and development expenditures (per capita) in the EU-15 countries.