İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Kliniğinde izlenen tip 1 diyabetes mellituslu olguların demografik, klinik ve laboratuvar özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of demographic, clinical and laboratory features of type 1 diabetes mellitus patients followed in İzmir Behçet Uz Children's Hospital, Pediatric Endocrinology Clinic
  1. Tez No: 703729
  2. Yazar: ECEM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHZAT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Tip 1 Diyabetes Mellitus (T1DM), pankreasın β-hücrelerinin otoimmün nedenlerle hasarlanması sonucu ortaya çıkan insülin eksikliği ve hiperglisemi ile karakterize kronik metabolik bir hastalıktır. Çevresel, genetik ve sosyoekonomik değişkenler hastalığın gelişmesindeki önemli faktörlerdir. Bu çalışmada, T1DM tanısı alan çocukların tanı anındaki klinik, demografik, laboratuvar özelliklerinin incelenmesi amaçlandı. Gereç-Yöntem: Hastanemiz çocuk endokrinoloji kliniğinde 2000-2020 yılları arasında T1DM tanısı ile takip edilen 735 pediatrik hasta dosyaları retrosptektif olarak incelendi. Hastalara tanı yıllarına göre 2000-2010, 2011-2015, 2016-2020 yılları; tanı yaşlarına göre ≤5,99, 6,00-10,99, ≥11,0 yaş olacak şekilde gruplandırıldı. Hastalar tanı anındaki yaş, cinsiyet, tanı aldığı mevsim, ailede diyabet öyküsü, antropometrik veriler, semptom süresi, klinik bulgular ve laboratuar verileri bakımından dosya verileri üzerinden değerlendirildi. Bu veriler tanı yaşı ve yılları gruplarına ayrılarak istatistiksel olarak incelendi. İstatistiksel analizlerde SPSS 21.0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların tanı yaşı ortalaması 8,4±3,9'idi.
Özet (Çeviri)
Aims: Type 1 Diabetes Mellitus (T1DM) is a chronic metabolic disease characterized by insulin deficiency and hyperglycemia resulting from autoimmune damage of the β-cells of the pancreas. Environmental, genetic and socioeconomic factors are important in development of the disease. In this study, we aimed to determine the clinical, demographic and laboratory characteristics of children with T1DM at the time of diagnosis. Materials &Methods: We retrospectively analyzed 735 pediatric patients who were followed up with T1DM in the pediatric endocrinology clinic of our hospital between 2000 and 2020. In accordance with the date of diagnosis and diagnosis age, the patients are classified as 2000-2010, 2011-2015, 2016-2020 and ≤5.99, 6.00-10.99, ≥11.0. Patients data (age at diagnosis, gender, season of diagnosis, family history of diabetes, anthropometric data, symptom duration, clinical findings and laboratory datas) were collected from patient records. These data were analyzed statistically by age and date of diagnosis. Statistical analyzes were performed using the SPSS 21.0 program. Results: The mean age at diagnosis of the patients were 8.4±3.9. In the study 750 patients were enrolled, 372 (50,6%) patients were female. A significant difference was found between age at diagnosis and gender in the age groups (p=0,038). Patients were usually diagnosed in autumn season. In our cohort, %14,1 of the patients had a family history of T1DM, and %35,1 had a family history of T2DM. The mean ± standard deviation scores (sds) of weight, height and body mass index (BMI) the patients; -0,29 ± 1.35, -0,18 ± 1,31, and -0,63 ± 1,47 respectively. Four-percent of the patients were evaluated with obesity. The patients presented with 97.6% polydipsia, 97.3% polyuria, 63.8% weight loss, 47,4% fatigue, 42.2% enuresis, 38.4% dry mouth, polyphagia in 37.2%, vomiting in 33.3%, tachypnea in 7.1%, and abdominal pain in 24.4%. A significant difference was found between the patients' age at diagnosis and duration of symptoms. Diabetic ketoacidosis (DKA) was detected in 46.7% of patients at the time of diagnosis. There was no significant change among the years for the time of diagnosis of DKA (p=0,409).