Tokyo 2018 akut kolesistit tanı kriterlerine göre grade II hastalarda erken ve geç dönem kolesistektominin zor kolesistektomi, morbidite ve mortalite üzerine etkisi
  1. Tez No: 703730
  2. Yazar: GİZEM KILINÇ TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Günümüzde akut kolesistitin tedavisi kolesistektomi olup operasyonun zamanı hala tartışmalıdır. Bu doğrultuda hazırlanan ve revizyonlar sonucu en güncel halini alana Tokyo 2018 akut kolesistit tanı ve tedavi kılavuzu merkezlerde standardizasyonu sağlamada yardımcı olmuştur. Biz çalışmamızda Tokyo 2018 akut kolesistit tanı ve tedavi kılavuzuna göre Grade II kolesistit tanısı alan hastalarda erken ve geç dönem kolesistektominin zor kolesistektomi, morbidite ve mortalite üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma prospektif gözlemsel bir çalışma olarak planlanmış olup etik kurul onayı alındığı tarihten itibaren 18 ay süreyle acil servise başvuran, Grade II akut kolesistit tanılı ve dahil edilme kriterlerini karşılayan hastalar tedavi seçenekleri hakkında bilgilendirildi. Hastaların seçimleri doğrultusunda hastalar iki gruba ayrıldı. Erken dönem operasyonu kabul eden hastalarda hastaneye yatışlarını takip eden ilk 7 gün içerisinde, geç dönemde operasyonu kabul eden hastalarda ise antibiyoterapi sonrası >6 haftada kolesistektomi gerçekleştirildi. Her iki grup arasında zor kolesistektomi, morbidite ve mortalite oranları karşılaştırıldı. BULGULAR: Toplam 92 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 41'i (%44.6) kadındı ve 57'si (%62) erken dönemde opere edildi. Parkland skoru ve postoperatif morbiditede her iki grup arasında fark izlenmedi (p=0.877, p=1.000). Erken dönemde opere edilenlerin yaş ortalaması 49.3±13.5 geç dönemde opere edilenlerin yaş ortalaması 58.6±15.1 yıldı ve aradaki fark anlamlı olarak artmış bulundu (p=0.003). Geç dönemde 5 (%14,3) hastada açığa geçildi ve açığa geçilme oranının geç dönemde arttığı görüldü (p=0.007). Erken dönem hastalarda kanama miktarı medianı 100 (50-175) cc olup kanamanın erken dönemde daha fazla olduğu tespit edildi (p=0.033).
Özet (Çeviri)
AIM: Although the treatment in acute cholecystitis is cholecystectomy, the timing of the operation is still controversial. The Tokyo 2018 acute cholecystitis diagnosis and treatment guideline helped to standardize the centers. In our study, we aimed to investigate the effect of early and delayed cholecystectomy on difficult cholecystectomy, morbidity and mortality in patients diagnosed with Grade II cholecystitis according to Tokyo 2018 acute cholecystitis diagnosis and treatment guideline. MATERIALS AND METHODS: Patients that applied to the emergency department for 18 months after the ethical committee approval, were diagnosed with Grade II acute cholecystitis and met the inclusion criteria were informed about their treatment options. Cholecystectomy was performed in the first 7 days following their hospitalization in patients who accepted the early operation, and in >6 weeks after the antibiotherapy in the patients who accepted the delayed cholecystectomy. Difficult cholecystectomy, morbidity and mortality rates were compared between the two groups. RESULTS: A total of 92 patients were included in the study. Forty-one (44.6%) patients were female and 57 (62%) were operated in the early period. No significant difference was observed between the two groups for Parkland score and postoperative morbidity (p=0.877, p=1.000). The mean ages of the patients in the delayed and early groups were 58.6±15.1 and 49.3±13.5 years respectively, and the increase between these groups were significant (p=0.003). The conversion rate was significantly higher in delayed group (p=0.007). The bleeding was significantly higher in early group (p=0.033).