Dr.Behçet Uz Çocuk Hastanesi Endokrin Polikliniğinde büyüme hormonu eksikliği tanısı alan olguların özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the characteristics of the cases diagnosed with growth hormone deficiency
  1. Tez No: 694207
  2. Yazar: MELTEM ÇOBANOĞULLARI DİREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN DİZDARER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çocuk Endokrinoloji ve Metabolizma polikliniğinde izlenen büyüme hormonu eksikliği tanısı alan olguların klinik ve laboratuar özellikleri saptanarak bundan sonraki olguların değerlendirilmesinde kullanılmasını amaçladık. Yöntemler: Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi endokrinoloji polikliniğinde büyüme hormonu eksikliği tanısı alan 185 hastanın dosyaları geriye dönük olarak tarandı. Hastaların demografik ve klinik bulguları BH eksikliği tanısına göre dört gruba ayrılarak değerlendirildi. Bulgular: Toplam 154 olgu (%83,2) idiopatik büyüme hormon eksikliği (İBHE) tanısı alırken, 16 olgu (%8,6) kombine büyüme hormon eksikliği (KBHE), 13 olgu (%7) Turner sendromu, 2 olgu (%1,1) kronik böbrek yetmezliği tanıları ile büyüme hormonu eksikliği tanısı almıştı. Diğer yandan en sık eşlik eden hormon eksikliği 21 hasta (%11,4) ile TSH eksikliği idi. Hastaların 10'unda (%5,4) iki veya daha fazla sayıda hormon eksikliği bulunmaktaydı. İBHE grubunun %15,6'sında intrakraniyal patolojiler mevcutken KBHE'i grubunun %81,2'sinde intrakraniyal patolojik bulgular bulunmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to determine the clinical and laboratory characteristics of the cases diagnosed with growth hormone deficiency followed in the Pediatric Endocrinology and Metabolism outpatient clinic and to use them in the evaluation of future cases. Methods: Dr. The files of 185 patients diagnosed with growth hormone deficiency in the endocrinology outpatient clinic of Behçet Uz Pediatrics and Surgery Training and Research Hospital were retrospectively reviewed. Demographic and clinical findings of the patients were evaluated by dividing them into four groups according to the diagnosis of GH deficiency. Results: A total of 154 cases (83.2%) were diagnosed with idiopathic growth hormone deficiency (IGHE), 16 cases (8.6%) combined growth hormone deficiency (CKD), 13 cases (7%) Turner syndrome, 2 cases (%) 1,1) was diagnosed with chronic renal failure and growth hormone deficiency. On the other hand, the most common accompanying hormone deficiency was TSH deficiency with 21 patients (11.4%). Ten patients (5.4%) had two or more hormone deficiencies. While 15.6% of the IGHE group had intracranial pathologies, 81.2% of the CKD group had intracranial pathological findings.