The effect of media on intention to undergo surgical and non-surgical cosmetic procedures
Medyanın cerrahi ve cerrahi olamayan estetik işlem yaptırma niyeti üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 703742
  2. Yazar: MARYAM TOOTOONCHI TABRIZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AYŞE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırma, İranlı kadınlar arasında medya ve sosyal medyanın beden imajı ve estetik işlem yaptırma niyeti üzerindeki etkisini üzerindedir. Bu amaçla, Üçlü Etki modeli kullanılmış ve sınanmıştır. Bu modele göre, medya etkisinin, içselleştirilme ve beden imajı aracılığıyla kadınların estetik işlem yaptırma niyetini etkilediği varsayılmaktadır. Orijinal model, sosyo-kültürel etkileri ve özellikle geleneksel medyanın etkisini incelemektedir; ancak bu çalışmada, model, sosyal medyayı alternatif bir medya biçimi olarak kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Ayrıca, mevcut çalışmalar arasında çoğunlukla ihmal edilen medya etkisinin ikinci boyutunu oluşturan medya bilgisi, ve beden ımajının ikinci boyutu olan kişinin görünümüne yatırımı da bu çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma, kolay örnekleme yöntemiyle seçilen 463 İranlı kadından elde edilen verileri içermektedir. Gerekli veriler, Çok Boyutlu Beden-Öz İlişkiler Anketi (MBSRQ-AS), Görünüşe Yönelik Sosyokültürel Tutumlar Anketi (SATAQ-3), Kozmetik Cerrahinin Kabulü ölçeğini (ACSS) ve demografik bilgileri içeren bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Ölçme araçlarını doğrulamak için açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri kullanılmıştır. Önerilen modeli ve araştırma hipotezlerini doğrulamak için Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) kullanılmıştır. Bulgular, medya etkisinin, içselleştirme ve beden imajı aracılığıyla kadınların estetik işlem yaptırma niyetini etkilediğini göstermiştir. İçselleştirme, medya etkisi ile beden imajı arasındaki ilişkiye tam olarak aracılık etmiştir. Ayrıca beden imajı, içselleştirme ile kozmetik cerrahi ve cerrahi olmayan işlem yaptırma niyeti arasındaki ilişkiye tam olarak aracılık etmiştir. Bulgular, çeşitli teorik ve pratik çıkarımlar sağlamaktadır. Çalışmanın sınırlılıkları ve gelecekteki çalışmalar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research provides a new test and application of the Tripartite Influence Model to understand the role of mass media and social media influences on body image and intention to undergo cosmetic surgical and non-surgical procedures among Iranian women. According to this model, we hypothesized that media influence affect women's intention to undergo cosmetic procedures through the mediating role of internalization of media beauty ideals and body image. Since the original model examines the effect of sociocultural influences like mass media; in this study we extend this theory to include social media as an alternative form of media. Also we included the second dimension of media influence (media information) and the second dimension of body image (i.e. appearance investment) in the proposed model, which were mostly neglected among existing studies. The research sample included 463 Iranian women recruited through convenience sampling method. The required data was gathered through a questionnaire included a demographics form, the modified form of Multidimensional Body-Self Relations Questionnaire (MBSRQ-AS), Sociocultural Attitudes towards Appearance Questionnaire (SATAQ-3) and Acceptance of Cosmetic Surgery Scale (ACSS). Exploratory and confirmatory Factor Analyses were used to validate the measurement instruments. Structural equation modeling (SEM) was used to validate the proposed model and research hypotheses. The results indicated that media influence affect women's intention to undergo cosmetic procedures through the mediating role of internalization of media beauty ideals and body image. Internalization fully mediated the relationship between media influence and body image. Body image also fully mediated the relationship between internalization and intention to undergo cosmetic surgical and non-surgical procedures. The findings provided several theoretical and practical implications. The study limitations and suggestion for future studies were discussed.