Behavioral correlates of perceptual confidence in a motion tracking paradigm
- Tez No: 703748
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA YILDIRIM CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çevredeki nesnelerin hareketini algılamak, yön, hız ve yoğunluk gibi çeşitli hareket özelliklerinin anlaşılmasını gerektirir. Bu süreçte hem duyusal girdilere hem de hareketin özellikleriyle ilgili kararlarımıza ilişkin güven düzeyimize güveniriz. Ancak duyularımıza ulaşan sinyal her zaman tam olarak bozulmamış değildir, dolayısıyla gürültü içerir. Bu bağlamda, sinyal-gürültü oranı hem hareket algılamayı hem de algısal güveni etkiler. Bu çalışmada, Sürekli Algısal Görev Paradigması (CPR) ile sinyal-gürültü oranının hareket algılama doğruluğu ve algısal güven üzerindeki etkisini inceledim. Katılımcılardan dairesel rastgele nokta sinematogramının (RDC) dış çapı üzerinde rastgele görünen bir joystick ile bir hedefi vurmaları istendi. Ayrıca ana deneyden önce Reaksiyon Süresi (RT) görevi ve 4 Alternatif Zorunlu Seçim (4AFC) görevi uygulanarak bireyler ana deneye hazırlandı. Radyal joystick doğruluğunun artan sinyal-gürültü oranıyla arttığını öğrendim. Ayrıca, artan sinyal-gürültü oranı ile joystick gerilimi arttı. Bu sonuçlar, algısal güven ve hareket algılama doğruluğunun, hareket yönü hakkındaki bilgilerin mevcudiyetine bağlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Perceiving motion of objects around the environment requires understanding of several features of motion such as direction, speed, and density. In this process, we rely both on the sensory input and our confidence level regarding our decision about the features of motion. However, the signal reaching our senses is not always entirely intact hence it includes noise. In this context, signal-to-noise ratio affects both motion detection and perceptual confidence. In this study, I examined the effect of signal-to-noise ratio on motion detection accuracy and perceptual confidence with the Continuous Perceptual Task Paradigm (CPR). Participants were asked to hit a target with a joystick that randomly appeared on the outer diameter of a circular random dot cinematogram (RDC). In addition, individuals were prepared for the main experiment by applying the Reaction Time (RT) task and 4 Alternative Forced Choice (4AFC) tasks before the main experiment. I found out that radial joystick accuracy increased with increasing signal-to-noise ratio. Also, joystick strain increased with increasing signal-to-noise ratio. These results indicate that perceptual confidence and motion detection accuracy rely on the availability of the information about the direction of motion.