Mitral kapak prolapsuslu hastalarda otoimmun tiroid hastalığı sıklığının araştırılması
Investigation of autoimmune thyroid disease frequency in patients with mitral valve prolapse
  1. Tez No: 703747
  2. Yazar: SERDAL BAŞTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: Mitral kapak prolapsusu (Mitral valve prolapse (MVP)), bir veya her iki mitral yaprakçığın sol ventrikül sistolü sırasında sol atriyuma doğru bombeleşmesi ile karakterize bir kapak hastalığıdır. Genel nüfus içerisinde en sık görülen kalp kapak hastalığıdır. Hashimoto tiroiditi, Graves hastalığı gibi otoimmun tiroid hastalıklarında yapılan çalışmalarda MVP sıklığının bu hastalıklarda istatistiksel olarak arttığı bildirilmiştir. Bu ilişki MVP ile organa spesifik olmayan otoantikorlar ile de gösterilmiştir ve MVP nin kendisinin de aynı zamanda otoimmun bir hastalık olabileceğine dair yayınlar mevcuttur. Bu çalışmalar ışığında, biz bu çalışmada MVP' li hastalarda otoimmun tiroid hastalığı sıklığını ve elde edilen bulgulara dayanılarak MVP ve otoimmun tiroid hastalığı arasında bir ilişki kurulup kurulamayacağını değerlendirmek istedik. Materyal-Metod: Çalışmaya 30 MVP hastası ile kontrol grubu olarak 30 sağlıklı gönüllü alındı. MVP tanısı ACC/AHA 2006 Kapak Kılavuzuna göre kondu. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların ve kontrol grubunun 2 boyutlu, M-mod ve doppler ekokardiyografik görüntüleri alındı, ayrıca hastaların tiroid fonksiyon testleri, tiroid otoantikorları ve tiroid ultrasonografileri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 30 MVP hastası (19 bayan/11 erkek; ortalama yaĢ: 29.6 ± 9.3 yıl ) ve 30 sağlıklı gönüllü (19 bayan/11 erkek; ortalama yaş: 27.6 ± 7.5 yıl) alındı. Her iki grubun yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, BMI (vücut kitle indeksi), hipertansiyon, diabetes mellitus sıklığı ve anksiyete durumu birbirine benzerdi. Hastalar ve kontrol grubu başvuru şikayetleri, bazal elektrokardiyografileri ve telekardiyografileri açısından incelendiğinde her 2 grup arasında anlamlı fark saptanmadı. Tiroid fonksiyonları, otoimmun tiroid antikorları ve tiroid ultrasonografi bulguları açısından değerlendirilen gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Otoimmun tiroid hastalığı olan bireylerde, özellikle hipertiroidisi olan hastalarda yapılan çalışmalarda, MVP sıklığı artmış olarak saptanmıştır; ancak bizim çalışmamızda MVP' li hastalar ve kontrol grubu tiroid fonksiyon testleri, otoimmun tiroid antikorları ve tiroid ultrasonografisi ile değerlendirilmiş sonuç olarak her 2 grup arasında istatistiksel açıdan fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: MVP is a disease which is characterized by bulging of one or both mitral cuspis to the left atrium during systole. It is the most common cardiac valve disease seen in general popülation. Statistically, it is announced that frequency of MVP increases in patients with Graves disease and Hashimoto thyroiditis. This relationship is shown by MVP and organ non specific autoantibodies. Also there are some issues suggesting that; MVP itself is an autoimmune disease. In the light of these studies we want to evaluate the frequency of autoimmune thyroid disease in patients with MVP and on the basis of findings either there is any relationship between MVP and autoimmune thyroid disease. Material-Method: There were 30 patients with MVP and 30 healthy volunteers at study. MVP is diagnosed according to ACC/AHA 2006 Valvular guidelines. All the patients at study were imaged by two dimensiol, M mode and Doppler echocardiography. Also the patients and the volunteers thyroid function tests, thyroid autoantibodies and thyroid ultrasonography were evaluated. Findings: The study includes 30 patients with MVP (19 female/11 male), mean age 29.6 ± 9.3 years old and 30 healthy volunteer (19 female/11 male) mean age 27.6 ± 7.5 years old. The frequency of age, sex, body mass, BMI (body mass index), hypertension, diabetes mellitus, and anxiety state was same for both group. There was no meaningfull difference between 2 groups when they were assessed by their application complaint, basal electrocardiography and telecardiography findings. Statistically it wasn't detected meaningfull difference between 2 groups which were evaluated by thyroid ultrasonography, thyroid function tests and autoimmune thyroid autoantibodies. Conclusion: At studies, the frequency of MVP is detected to be increased in people with autoimmune throid disease especially accompanying hyperthroidi. On the other hand in our study statistically there was no any difference between patients with MVP and control group which were evaluated by thyroid function tests, autoimmune thyroid autoantibodies and thyroid ultrasonography.