Deficiency of vitamin d in patients with primary hypothyroidism and as a related risk factor for cardiovascular diseases
İlgili bir risk faktörü olarak birincil hipotiroidizm vekardiyovasküler hastalıklarda D vitamini eksikliği
- Tez No: 703762
- Danışmanlar: DOÇ. ŞEVKİ ADEM, PROF. DR. ZEİNA FAROOQ FUAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hipotiroidizm, 65 yaşın üzerindeki kadınların % 5 ile % 15'inde ortaya çıkan. tiroid bezinin en yaygın hastalıklarından biridir. Hipotiroidizmin semptomları hipotiroidizmin derecesine ve başlangıç hızına bağlı olarak dalgalanır. Dünya çapında, diyetteki çok az iyot hipotiroidizmin en yaygın nedenidir. Hashimoto tiroiditi diyetle yeterli iyot bulunan ülkelerde hipotiroidizmin en yaygın nedenidir. Bu tez çalışması kapsamında belirtilen kriterler gözetilerek. Görüşülen hastalar arasından 50 kadın ve 50 erkek olmak üzere toplam 100 hasta seçilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 47,82 ± 12,92 olarak hesaplanmıştır. Erkek hastaların yaş ortalaması 46,44 ± 15,01 olarak hesaplanmıştır. Kadın hastaların yaş ortalaması 49,20 ± 10,39 olarak hesaplanmıştır. Hasta grubu. deney grubundan yaklaşık 10 yaş daha yaşlıdır. Hasta grubu. hipotiroidinin bir yan etkisi olan kilo sorunu ile karşı karşıyadır. bu durum kardiyovasküler hastalıklar için risk teşkil etmektedir. Hasta grubunun lipid profil belirteçleri. kardiyovasküler hastalık riskini doğrulamaktadır. Hasta grubunun D vitamini düzeyi referans değer aralığının altındadır. Hasta grubunun kalsiyum değerleri referans değer aralığının altındadır. Bu durum D vitamini eksikliğini doğrulamaktadır. Hipotiroidi kilo, yorgunluk gibi etkiler ile hastaların sağlığının yanı sıra yaşam kalitesini etkilemektedir ve bu durum hastalarda kardiyovasküler hastalık riskini ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmanın amacı, primer hipotiroidili hastada serum D vitamini ve serum kalsiyum düzeyinin. Lipid profili ve vücut kitle indeksi gibi bazı kardiyovasküler risk faktörleri ile korelasyonunun olup olmadığını kontrol grubu olarak sağlıklı deneklere göre değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Hypothyroidism is one of the most common diseases of the thyroid gland. Occurring in 5% to 15% of women over the age of 65, symptoms of hypothyroidism fluctuate depending on the extent and rate of onset of hypothyroidism. Worldwide too little iodine in the diet is the most common cause of hypothyroidism. Hashimoto's thyroiditis is the most common cause of hypothyroidism in countries with adequate dietary iodine. A total of 100 patients, 50 females and 50 male, were selected among the interviewed patients. Considering the criteria specified within the scope of this thesis study. The mean age of the patients was calculated as 47.82 ± 12.92. The mean age of male patients was calculated as 46.44 ± 15.01. The mean age of female patients was calculated as 49.20 ± 10.39 years. The patient group is approximately 10 years older than the experimental group. The patient group is faced with weight problem which is a side effect of hypothyroidism which poses a risk for cardiovascular diseases. The lipid profile markers of the patient group confirm the risk of cardiovascular disease. Vitamin D level of the patient group is below the reference value range. Calcium values of the patient group are below the reference value range. This confirms the lack of vitamin D. Hypothyroidism affects the quality of life as well as the health of patients with effects such as weight and fatigue. This situation reveals the risk of cardiovascular disease in patients. The aim of this study is to evaluate whether serum vitamin D and serum calcium levels are correlated with some cardiovascular risk factors such as lipid profile and body mass index in a patient with primary hypothyroidism compared to healthy subjects as a control group.