Design and evaluation of solar energy powered groundwater pumping system for irrigation farm in Iraq desert
Irak çöl bölgesinde bulunan bir çiftlik için güneş enerjisi ile beslenen yeraltı suyu sulama sisteminin tasarımı ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 703774
  2. Yazar: AHMED JABBAR GHAZI GHAZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KORKMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AMEL AHMED AL-SUDANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde, Irak'ın Necef kentindeki çöl arazilerini sulamak için güneş enerjili bir yeraltı suyu pompalama sisteminin tasarımını incelemektedir. Sulanacak arazi için su pompalama hızı 83.4 m³/gün olarak hesaplanmıştır. Çalışmada, toprak ve su sensörlerine bağlı olan üç tarımsal ürün için bir sulama sistemi tasarlanmıştır. 12500 m² arazi sulaması için 5.5 kW iki kuyu pompası ve 0.78 kW tank pompasının kullanımı durumunda, sulama sistemini çalıştırmak için gereken enerji ihtiyacı ve bu ihtiyacı karşılayacak güneş paneli sayısı hesaplanmış, systemin modeli Matlab Simulink program ile oluşturularak, teori ve sonuçları tartışılmıştır. Çalışma sonunda, sistemin bu arazileri sulayabileceği gösterilmiş olup, kırsal alan sulamalarında verimli ve etkili bir çözüm olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the design of a solar-powered groundwater pumping system to irrigate desert lands in Najaf, Iraq. The water pumping rate for the land to be cultivated was calculated as 83.4 m³/day. We designed an irrigation system for the three agricultural crops that depend on soil and water sensors in their work. Where a land area of 12500 m² was fed with water through two pumps, a well pump with a capacity of (5.5 KW) and a tank pump with a capacity of (0.78 KW), the number of solar panels required to operate the irrigation system was 27 solar panels, bifacial cells type, with a capacity of 390 Watts, Matlab Simulink's results and theory showed that the system can irrigate these lands, thus it will reduce the waste of electrical energy for the panels, and the purity of water and air which gives us a green and beautiful space.