Anoreksiya nervoza olan kız ergenlerde beden imgesinin fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme ile çalışılması
A functional magnetic resonance imaging investigation of body image in adolescent girls with anorexia nervosa
  1. Tez No: 703797
  2. Yazar: YAĞMUR KARAKUŞ AYDOS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM AKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Anoreksiya Nervoza (AN) beden imgesinde bozuklukla birlikte ciddi ölçüde düşük beden ağırlığına yol açacak şekilde yemenin kısıtlandığı psikiyatrik bir bozukluktur. AN'de beden imgesi bozukluğunun aydınlatılmasına katkı sağlamak amacıyla yürüttüğümüz bu çalışmada fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRG) yöntemi kullanıldı. Araştırmamızın örneklemine on iki AN tanısı olan, dokuz major depresyon tanısı olan ve on hiçbir psikiyatrik tanısı olmayan kız ergen dahil edildi. Tüm katılımcılara psikiyatrik tanı görüşmesinin yanı sıra yeme bozukluğu, beden imgesi bozukluğu, depresyon ve anksiyete belirti düzeyi, obsesif kompulsif belirti düzeylerini ölçmek amacıyla özbildirim ölçekleri uygulandı. fMRG'de kullanılacak blok desendeki görev için katılımcıların standart kıyafetler ile fotoğrafları çekilerek orijinal görüntülerinin yanı sıra daha kilolu ve zayıf görselleri hazırlandı. Görüntüleme sonrası görseller kendisine yakınlık, memnuniyet ve kaygı düzeyi için puanlatıldı. Görevdeki görsel bloklarının beyinde oluşturduğu aktivasyonlar incelendiğinde, her üç grupta da kilolu görsellere yönelik benzer şekilde oksipitotemporal bölgede diğer görsellere oranla daha geniş çaplı aktivasyonlar olduğu görüldü. Ancak aktivasyon düzeyleri için üç grup arasında anlamlı farklılık bulunamadı. Zayıf görsellerde orijinal görsellere kıyasla, depresyon ve sağlıklı kontrol grubunda görülen frontal korteks ve insula aktivasyonlarının AN grubunda görülmediği; AN grubunda zayıf görseller için parietal kortekste aktivasyonlar olduğu saptandı. Depresyon grubunda her kategoride singulat korteks, bazal ganglia gibi orta hat limbik yapıların aktive olduğu görüldü. Bulunan aktivasyon farklılıkları ile ölçek ve görsel puanlamaları arasında korelasyonlar saptandı. Tüm bulgular değerlendirildiğinde AN hastalarının kendi görsellerine yönelik dikkatlerinin yüksek olduğu ve değişikliklere duyarlı olduğu anlaşılmaktadır. AN hastalarının zayıf görsellerini orijinal görsellere kıyasla hem öznel olarak hem de nörobiyolojik olarak depresyon tanısı olan ve sağlıklı ergenlerden daha farklı değerlendirdikleri saptanmıştır. Tüm katılımcılarda kilolu görselleri için beden imgesi ile ilişkili beyin bölgelerindeki aktivasyonların düzeyleri orijinal ve zayıf hallerine göre daha fazla olmuştur. Sonuç olarak AN hastalarının bedenlerini değerlendirirken gösterdikleri yanlılıkların beden imgesini bilişsel ve emosyonel değerlendirme süreçlerinde meydana gelen bir bozukluktan kaynaklanıyor olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Anorexia Nervosa (AN) is a psychiatric disorder characterized by restriction of food intake despite very low body weight and body image disturbance. We aimed to clarify body image disorder in this study by using functional magnetic resonance imaging (fMRI). The sample has consisted of twelve adolescent girls diagnosed with AN, nine girls with major depression, and ten girls without any psychiatric diagnosis. In addition to the psychiatric diagnosis interview before fMRI, all participants were given questionnaires about eating disorder, body image disorder, depression, anxiety, and obsessive symptoms. The participants were photographed for the task in standard clothes, and their original images were prepared to obtain overweight and underweight images. We applied a block-design task in fMRI and after imaging, the participants scored the images for resemblance, satisfaction, and anxiety levels. We observed wider activations in the occipitotemporal regions for overweight images in all three groups compared to other images. However, no difference was found between the groups. The frontal cortex and insula activations in the depression and healthy control groups for underweight images compared to original images were not seen in the AN group, but there were activations in the parietal cortex in the AN group. In depression group, we observed that midline limbic structures such as the cingulate cortex and basal ganglia were activated. Correlations were found between brain activations and self-report scores. As a result, AN patients evaluated their underweight compared to original images both subjectively and neurobiologically different from other groups. For all participants, the activation levels were greater for their overweight images. In conclusion, the biases AN patients had when evaluating their images may be related to aberrant cognitive and emotional evaluation processes of body image.