Farmakoterapi gören şizofrenlerde kognitif davranışçı terapinin terapötik etkisi
Therapeutic impact of cognitive behavioural therapy for schizophrenic patients who treated with pharmacotherapy
- Tez No: 140888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REHA BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
oz Bu çalışmada şizofren hastaların tedavisinde, optimal farmakoterapi ile birlikte uygulanan kognitif davranışçı psikoterapinin terapötik etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya tedavi döneminde 47, altı aylık takip döneminde ise 41 hasta katılmıştır. Hastaların gruplara dağılımında random seçim yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada tedavi öncesinde, tedavi sonrasında ve takip döneminin sonunda olmak üzere üç ayrı zamanda değerlendirme yapılmıştır. Araştırmada Pozitif Semptomları Değerlendirme Ölçeği, Negatif Semptomları Değerlendirme Ölçeği, Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği, DSM - IV e göre İşlevselliğin Genel Değerlendirilmesi Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve SCID-I (DSM-IV Eksen I Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme) kullanılmıştır. Katılımcıların araştırma problemi bağlamında önem taşıyan kişisel özelliklerini saptamak için kullanılan Demografı Formu araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Kognitif davranışçı psikoterapi uygulaması, haftada bir kez olmak üzere her biri 45 dakika süren, toplam 18 seanstan oluşmuştur. Psikoterapi programı değerlendirme ve terapötik işbirliği; Başa çıkma yöntemlerinin düzenlenmesi, normalizasyon ve uyum süreci; Psikolojik eğitim, hastayla işbirliği içinde yeni bir psikoz modelinin geliştirilmesi; Hezeyan ve halüsinasyonlara ilişkin inançlar üzerinde çalışma; İkincil morbiditenin tedavisi, işlevsel olmayan çekirdek inançlar üzerinde çalışma; Sonlandırma ve nüks riskine yönelik önlemler olmak üzere altı aşamadan oluşmuştur. Araştırmanın istatistiksel analizlerinde t - testi, tekrarlanan ölçümler için varyans analizi ve ANCOVA kullanılmıştır. Sonuçlar şizofren hastaların tedavisinde kognitif davranışçı terapinin etkili olduğunu göstermiştir. Deney ve kontrol grupları arasında pozitif ve negatif semptomlar, depresyon semptomları, genel işlevsellik düzeyi ve kendilik saygısı açısından anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, therapeutic impact of cognitive behavioural psychotherapy applied along with optimal pharmacotherapy for treating schizophrenic patients was investigated. 47 patients during the treatment period and 41 patients during the follow up period of six months participated in this study. Random selection method was used to assign patients to groups. Evaluations were carried out at three different time points: before treatment, after treatment and follow up period. In this study. Scale for the Assessments of Positive Symptoms, Scale for the Assessments of Negative Symptoms, Calgary Depression Scale for Schizophrenia, Global Assessment of Function Scale including DSM-IV, Rosenberg Self-Esteem Questionnaire and SCID-I Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders were used. The Demographies Form was developed by the investigator that was used to determine personality traits of the participants having an importance in the context of the problem of the study. The cognitive behavioural psychotherapy program consisted of a total of 18 sessions lasting 45 minutes each and held once a week.The psychotherapy program included six stages which were evaluation and therapeutic alliance process; coping strategy enhancement, normalization and adaptation process; psychological education; development of a new psychosis model with the collaboration of the patient; working on beliefs about delusions and hallucinations; treatment of secondary morbidity, working on dysfunctional core beliefs; finalizing and precautions against relapse. The statistical analyses carried out in this study were t-test, analysis of variance for repeated measures and analysis of covariance (ANCOVA). The results revealed that the cognitive behavioural psychotherapy was effective in the treatment of schizophrenics patients.There were significant differences between experimental and control groups in terms of positive and negative symptoms, depression symptoms, general level functionality and self-esteem.