Göç ve öteki: Duygu politikaları açısından bir analiz
Migration and the other: An analysis through politics of emotions
  1. Tez No: 794369
  2. Yazar: AZİZE AYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF MADAKBAŞ GÜLENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, ana akım basının Türkiye'deki Afgan mültecilere yönelik ayrımcı söylemlerin, duygu politikalarıyla kamuoyunda yaygınlaşması ve meşru gösterilmesindeki rolünü sorunsallaştırmaktadır. Çalışma kapsamında, Afganların göç yoğunluğunun artış gösterdiği 2021 yılının Nisan ayından itibaren sığınmacıların sayısının yetmiş binin üzerine çıktığı 2022 yılının Temmuz ayına kadar geçen sürede tirajları ve ideolojileri dikkate alınarak belirlenen üç ana akım gazetede (Yeni Şafak, Hürriyet, Cumhuriyet) yer alan haber, köşe yazısı ve görseller incelenmiştir. Çalışma, ana akım medya kuruluşlarının dijital arşivlerinde bulunan haber metinlerindeki söylemsel temsilleri, Ruth Wodak'ın eleştirel söylem analizi yöntemine dayanarak duygu politikaları ekseninde incelemektedir. Araştırmanın temel bulguları şöyledir: Gazeteler Afgan göçmenlere yönelik ötekileştirme içeren söylemler barındırmaktadır. Bu içerikler, ülkede yaşanan sorunları Afgan göçmenler ile birlikte kurgulayarak, mülteci düşmanlığı oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında incelenen metin ve görsellerde Afgan mültecilerin acı temsilleriyle sunularak mağdur kimliklere büründürüldüğü ve bu mağduriyetin topluma pay edildiği iddia edilirken hükümet politikaları suçlanmaktadır. Aynı zamanda Afganları, topluma zarar veren kimseler şeklinde tasvir eden metinlerdeki nefret söylemleri, hükümet politikasını eleştirmede bir araç olarak kullanılmıştır. Bununla birlikte Afganların varlığı bir tehdit olarak gösterilip kamuoyunda korku ve endişe uyandırılmaktadır. Oluşturulmaya çalışılan tüm bu olumsuz duygu durumları ise sevgi söylemleriyle meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır. Ötekileştirici ve nefret içerikli söylemler, muhalefet çizgisinde bulunan gazetelerin metinlerinde yer alırken, iktidara yakın olan gazetelerde bu söylemlerden kaçınılmıştır. Bu gazetelerdeki içerikler daha çok Afgan göçünü anlamaya yöneliktir.
Özet (Çeviri)
This study problematizes the role of the mainstream media in dissemination and justification of discriminatory discourses against Afghan refugees in Turkey through politics of emotion. Within the scope of the study, news stories, columns and images published in three mainstream newspapers (Yeni Şafak, Hürriyet, Cumhuriyet), which have been selected according to their circulation number and ideologies, in the period from 2021 April, when the migration density of Afghans increased, until July 2022, when the number of asylum seekers increased to more than seventy thousand. This study examines the discursive representations in the news articles found in digital archives of mainstream media organizations based on Ruth Wodak's critical discourse analysis method on the axis of politics of emotion. The main findings of this research are as follows: Newspapers contain marginalizing discourse against Afghan immigrates. These contents create hostility to refugees by constructing problems experienced in the country together with Afghans. In these texts and visuals examined within this study, government politics are blamed while Afghan refugees are impersonated as victims and presented in representations of pain and this victimhood is claimed to be allotted to the society. Concurrently, the hate discourses in the texts that represent Afghans as people who damage the society are used as a means of critisizing the government. Besides, fear and distress is created via depiction of the existence of Afghans as a threat. All these negative emotional states which are tried to be created with discourses of hatred are tried to be justified with love discourses. While marginalizing and hateful discourses are found in the texts of dissenting part of newspapers, these discourses are avoided in the newspapers close to the government. The contents in these newspapers are rather towars understanding the Afghan migration.