Consumer excuse mechanism for a less ethical choice and neutralization of unethical behavior: A study on Indian Chor Bazaar buying behavior
Etik olmayan tercihler için bahane mekanizması ve etik dışı davranışın nötrleştirilmesi: Hindistan'da Chor Bazaar alışveriş davranışı üzerine analiz
  1. Tez No: 703810
  2. Yazar: MUHAMMED SAHEER MANCHERI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFİDAN BARIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Tüketiciler çoğu zaman çalıntı malları satın almak gibi etik dışı davranışlarda bulunmakta ve bu tartışmaya açık davranış yasal, sosyal, etik ve psikolojik açıdan bir çok durumu beraberinde getirmektedir. Bu çalışma, kara borsada etik olmayan tüketici karar mekanizmalarını kuramsal olarak açıklamakta ve meşru ve meşru olmayan ürünler söz konusu olduğunda tüketici tercihlerinin nasıl değiştiği konusuna ışık tutmaktadır. Tüketicilerin bilerek kara borsadan çalıntı mal satın aldığı bilinmektedir. Dahası, tüketiciler bu tartışmaya açık hareketlerinin tamamen farkındadırlar. Bu çalışma, etik açıdan tartışmaya açık davranışların, davranışsal ve psikolojik açıdan yansımalarını ortaya koymaktadır. Çalışma özellikle, çalıntı mal satın alan tüketicilerdeki suçluluk duygusu ve suçluluk uyandıran davranışları meşrulaştırmak için kendini savunma gerekçeleri ve mazeretlerinin rolünü, algılanan etik çatışmayı, ve bilişsel uyumsuzluğu araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, tüketici mazeretleri ve nötrleştirme stratejileri ile tüketicinin etik olmayan satın alma davranışına ilişkin muhtemel anlayışı ve kapsamlı açıklamayı genişletmektedir. Çalışma, Tüketici Mazeret Mekanizması adlı kavramsal bir çerçeve önermiştir. Tüketici mazeret mekanizması, kısmen nötralizasyon teorisi ve tekniklerinin temelinden esinlenmiştir. Tüketici Mazeret Mekanizması, bireysel tüketicinin psikolojik sıkıntılarını nasıl hafiflettiğine ve sorgulanabilir davranışların öncülüğünde suçluluk hissinin ahlaki olarak nasıl üstesinden geldiklerine dair teorik bir açıklama önermektedir. Çalışma ile etik çatışma, bilişsel uyumsuzluk, tüketici suçu, tüketici mazereti ve nötralizasyon ve çalıntı malların satın alınması ilişkilerine odaklanan bir araştırma modeli önerilmiştir. Modeli test etmek için veri toplamaya yönelik web tabanlı bir anket yöntemi kullanılmıştır. Smart-PLS kullanılarak yapısal modeldeki neden-sonuç ilişkisini analiz etmek için Yapısal Eşitlik Modellemesi uygulanmıştır. Sonuçlar, çalınan malların satın alınmasının etik çatışma, bilişsel uyumsuzluk ve suçluluk gibi birçok psikolojik rahatsızlık ve olumsuz duygu ile sonuçlanabileceğini göstermektedir. Çalışmadaki bulgular, çalıntı malların satın alınmasında tüketici mazeretinin ve nötrleştirmenin kolaylaştırıcı rolünü doğrulamaktadır. Elde edilen sonuçlara göre, tüketici suçu ile çalınan malların satın alınması arasındaki negatif ilişki, tüketici mazereti ve nötralizasyon oranı yüksek olanlar için daha zayıf olacaktır. Analiz, tüketicilerin, etik olmayan satın alma davranışının psikolojik sonuçlarını hafifletmek için tüketici mazeretini ve nötrleştirmeyi bir“suçluluk hissi yönetimi stratejisi”olarak kullandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Often consumers go for an unethical choice like the purchase of stolen goods, and the questionable consumer behavior may lead to legal, social, moral, and psychological challenges to the decision agent. This study attempts to widen the theoretical understanding of consumer (unethical) decision-making in the black market, particularly from stolen goods markets in India, locally named as Chor Bazaars, and deep insight into the consumer choices between legitimate and non-legitimate goods. It is well noticed that consumers knowingly participate in buying stolen goods from the black market. Moreover, consumers may be fully aware of their questionable actions. This study uncovers the behavioral and psychological repercussions of ethically questionable behavior. Specifically, the study aims to investigate the central theme of perceived ethical conflict, cognitive dissonance, the guilt emotion in the consumers who purchased stolen goods, and the role of self-defensive justifications and excuses for legitimizing guilt-inducing behaviors. The present study extends the possible understanding and sophisticated explanation for consumer unethical buying behavior with consumer excuses and neutralization strategies. The study proposed a conceptual framework named Consumer Excuse Mechanism. The consumer excuse mechanism is partially inspired by the crux of neutralization theory and its techniques. The Consumer Excuse Mechanism postulates a theoretical clarification for how an individual consumer mitigates their psychological distress and how they morally overcome their feel of guilt, antecedent by questionable behavior. The study proposed a research model centered on the relationships of ethical conflict, cognitive dissonance, consumer guilt, consumer excuse & neutralization, and purchase of stolen goods. A web-based survey method is used to collect data for testing the model. Structural Equation Modeling was applied to analyze the cause-and-effect relationship in the structural model using Smart-PLS. Results suggest that the purchase of stolen goods may end up with many psychological discomforts and negative emotions, including ethical conflict, cognitive dissonance, and guilt. The study's finding confirms the moderating role of consumer excuse and neutralization on the purchase of stolen goods. It implies that the negative relationship between consumer guilt and the purchase of stolen goods will be weaker for those with high consumer excuse and neutralization. The analysis shows that buyers use excuse and neutralization as a guilt-management strategy to downplay the psychological repercussions of unethical buying behavior.