Beşinci sınıf öğrencilerinin kültür ve miras konularına yönelik algıları: Burdur örneği
Perceptions of 5th grade students about culture and heritage: The example of Burdur
  1. Tez No: 703830
  2. Yazar: MERVE İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kültürel miras aktarımında eğitimin rolü çok önemlidir. Okullarda farklı derslerde yapılacak kültürel miras eğitimi yoluyla hem bu mirasın korunması hem de gelecek kuşaklara aktarılarak yaşamasına katkıda bulunulabilir. Bu derslerden biri olan sosyal bilgiler dersinin en önemli görevlerinden biri de kültürel mirası korumak ve yaşatmaktır. Bireyin bütün bu amaçları gerçekleştirilebilmesi için kültür ve kültürel miras konularına sosyal bilgiler dersinde ağırlık verilmesi, somut ve somut olmayan kültürel mirasın öğrencilere kazandırılması gerekmektedir. Kültürel miras öğelerine sahip çıkabilme ve gelecek kuşaklara aktarabilme bireylerin farkındalığıyla doğru orantılıdır. Bireylerin kültürel miras konusundaki farkındalıkları arttıkça kültürel miras öğelerini koruma, sahiplenme ve gelecek kuşaklara aktarma arzuları da artacaktır. Bu nedenle, bireylere kültürel miras eğitiminin küçük yaşlardan itibaren verilmesi ve aldıkları eğitimi gerçek yaşamlarına uyarlayabilmeleri kültürel yozlaşmanın engellenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı, 5. sınıf öğrencilerinin kültür ve mirasa yönelik algılarını ve duyarlılıklarını belirlemektir. Araştırmada, temel nitel araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubu, 2019-2020 eğitim öğretim döneminde Burdur ili Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 3 devlet ortaokulunda öğrenim gören 5. sınıftan 63 (34 kadın, 29 erkek) öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından uzman görüşü alınarak hazırlanmış on bir açık uçlu soru ile toplanmıştır. Toplanan veriler içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarını genel olarak değerlendirmek gerekirse, beşinci sınıf öğrencilerinin kültürel miras denildiğinde somut kültürel varlıklara hâkimiyetinin daha fazla olduğu, kendi yaşadıkları yörenin kültürel ögelerini tanıdıkları, kültürel miras ögelerine yönelik algılarının olumlu yönde olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The role of education in the transfer of cultural heritage is very important. Cultural heritage education, which will be held in different courses in schools, can contribute to both the preservation of this heritage and its survival by transferring it to future generations. One of the most important tasks of the social studies course, which is one of these courses, is to conserve and maintain cultural heritage. It is necessary to focus on the issues of culture and cultural heritage in the social studies course and tangible and intangible cultural heritage should be acquired by students in order to reach all these aims. To protect cultural heritage elements and transfer them to future generations is directly proportional to the awareness of individuals. As individuals ' awareness of cultural heritage increases, their desire to preserve, own and transfer cultural heritage elements to future generations will also increase. For this reason, it is very important for individuals to be given cultural heritage education from an early age and to be able to adapt the education which they receive to their real lives in terms of preventing cultural degeneration. Accordingly, the aim of the research is to determine the perceptions and sensitivities of fifth-grade students towards culture and heritage. A basic qualitative research approach was used in the research. The working group of this research was 63 fifth grade students (34 women, 29 men) who studied in 3 state secondary schools under the Ministry of National Education of Burdur province during the 2019-2020 academic years. The data of the study was collected by eleven open-ended questions prepared by the researcher taking expert opinion. The data which are collected was analyzed using content analysis. If we need to evaluate the results of the research in general, it can be said that fifth-graders have more comprehensive knowledge of concrete cultural assets when talking about cultural heritage. It can be said that students recognize the cultural elements of the region in which they live, and their perceptions towards the elements of cultural heritage is positive.