Bilecik bölgesinde mermer ocak yeri seçimine jeolojik özelliklerin etkisi
The effect of geological properties on selection of marble quarry site in Bilecik region
  1. Tez No: 703831
  2. Yazar: SİNEM ATAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Lisansüstü Eğitim Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma kapsamında, Bilecik ilinde Bilecik kireçtaşının stratigrafik olarak farklı seviyelerinde blok taş üretimi yapılan bu çalışma için seçilen 4 adet ocağın bulunduğu sahanın 1/25.000 ölçekli jeoloji haritası ve jeoloji enine kesitleri yapılmış olup ocak çevresinin jeolojisi ve stratigrafik konumları belirlenmiştir. İşletme basamaklarında ayrıntılı mühendislik çalışmaları yapılarak ocaklardaki hâkim süreksizlik takımları, yönelimleri, süreksizlik ara uzaklığı, blok boyutu indeksi, hacimsel eklem sayısı ve blok kalite göstergesi gibi süreksizlik özellikleri belirlenip elde edilen veriler kullanılarak hesaplanmıştır. Seçilen ocaklarda ayrıntılı süreksizlik ölçümleri ve haritalamaları yapılmış, her bir ocakta blok taş üretimini ve verimini kontrol eden jeolojik parametreler ortaya konmuştur. Değerlendirmeler sonucunda çalışma içerisinde seçilen 4 ocağa etki eden jeolojik parametreler; çökelme ortamları ve süreksizlik özellikleri olarak tespit edilmiştir. Bu parametrelerde gelişen olumsuz değişimler blok taş ocak verimini, üretimi, renk ve desen özelliklerini etkileyerek doğaltaş kalitesini bozmaktadır. Ocaklardan alınan farklı desen ve renk özellikleri gösteren örnekler üzerinde laboratuvar çalışmaları yapılarak örneklerin mineralojik-petrografik ve kimyasal özellikleri belirlenmiş olup önceki çalışmalar ve standartlar dikkate alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, which was prepared as a master's thesis at Istanbul University- Cerrahpaşa Graduate Education Institute, 1/25.000 scaled geological map and geological cross-sections of the area where 4 quarries were selected for this study, in which block stone production was carried out at different levels of Bilecik limestone stratigraphically, were made. and the geology and stratigraphic positions of the quarry area were determined. By carrying out detailed engineering studies in the operation steps, the discontinuity features such as dominant sets of discontinuities, their orientation, discontinuity spacing, block size index, volumetric joint number and block quality indicator were determined and calculated using the data obtained. Detailed discontinuity measurements and mappings were made in the selected quarries, and the geological parameters controlling the block stone production and yield in each quarry were revealed. As a result of the evaluations, the geological parameters affecting the 4 quarries selected in the study; depositional environments and discontinuity properties. Negative changes in these parameters affect the block quarry yield, production, color and pattern characteristics and deteriorate the natural stone quality. The mineralogical, petrographic and chemical properties of the samples were determined by carrying out laboratory studies on the samples with different pattern and color characteristics taken from the quarries, and they were evaluated by taking into account the previous studies and standards.