Hastanede yatan COVID-19 tanılı hastalarda yoğun bakım ihtiyacı olan ve olmayan hastalar ile kronik hastalıklar arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between the COVID-19 inpatients that require and don't require icu admission and chronic diseases
  1. Tez No: 703838
  2. Yazar: FİLİZ BARAN AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN DAYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda hastanede yatan COVID-19 tanılı hastaların kronik hastalıkları, demografik verileri ve laboratuvar tetkiklerinin incelenmesi ve hastanede yatan yoğun bakım ihtiyacı olan ve olmayan COVID-19 tanılı hastalar arasında kronik hastalıklar yönünden farkın değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma 01.11.2020-31.12.2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pandemi Servisinde yatan COVID-19 tanılı 256 hasta ile yapılmıştır. Hastalar yoğun bakım ihtiyacı olan ve olmayan olmak üzere iki gruba ayrıldı. Gruplar arasında yoğun bakım ihtiyacını etkileyen demografik veriler, kronik hastalıklar ve laboratuvar verileri incelendi. Çalışmada istatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our study, it was aimed to investigate the relationship between the chronic diseases, demographic data and laboratory tests of hospitalized patients with a diagnosis of COVID-19, and the need for intensive care, and to evaluate the difference in terms of chronic diseases between patients with a diagnosis of COVID-19 who need and do not need intensive care in the hospital. MATERIALS AND METHODS: This study was conducted with 256 patients with a diagnosis of COVID-19 hospitalized in the Health Sciences University Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Pandemic Service between 01.11.2020 and 31.12.2020. The patients were divided into two groups as those who needed intensive care and those who did not. Demographic data, chronic diseases and laboratory data affecting the need for intensive care between the groups were investigated. In the study, IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations. p < 0.05 was considered statistically significant. RESULTS: 60.5% of the individuals participating in the study were male and 39.5% were female. While 66.0% of the individuals did not go to the intensive care unit, 34.0% of them went to the intensive care unit. The average age of individuals who go to intensive care is higher than those who do not go to intensive care. Most of the patients who go to the intensive care unit are men. The mean BUN, creatinine, AST, CRP, INR, LDH, ferritin, D-dimer values of the individuals who went to the intensive care unit were higher than those who did not go to the intensive care unit, and the lymphocyte count was lower. A statistical difference was found between the patients who needed and did not need intensive care in terms of the presence of Asthma-COPD. CONCLUSION: In our study, advanced age, male gender, presence of asthma-COPD and increased LDH were found to be risk factors for the need for intensive care. In the face of increasing applications to health services during the pandemic period, it has gained importance to identify risky groups in terms of proper planning of health services. KEYWORDS: COVID-19, comorbidity, intensive care unit, age