Kronik hastalıkların sağlıklı yaşam biçimi davranışları üzerine olan etkisinin değerlendirmesi
- Tez No: 703839
- Danışmanlar: UZMAN MURAT ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Kronik hastalıklar ve buna bağlı olarak insanların yaşam biçimi davranışlarının değişimi birinci basamak sağlık hizmetleri içerisinde giderek önemini artıran bir konu haline gelmiştir. Kronik hastalığı olan popülasyonda ana hedeflerden birisi yaşam kalitesinin korunması olmaktadır. Yaşam kalitemizi korumanın en önemli basamağı da sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına yönelmektir. Kronik hastalığı olan bireylerin bu durumlarının sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kliniğimize bağlı Bağcılar (Güneşli) Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne 01.Ocak.2021-01.Nisan.2021 tarihleri arasında poliklinik başvurusu olup araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 400 hastanın tamamı üzerinde yapılmıştır. Tarafımızca oluşturulan sosyodemografik verileri içeren ve Türkçe geçerlilik ve güvenirlik çalışması olan Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği 2 ile oluşturulan anket uygulanmıştır. Elde edilen ham veriler aşağıda belirtilen istatistiksel metot/metotlar ile değerlendirilerek kronik hastalıkların sağlıklı yaşam biçimi davranışları üzerine olan etkisi ortaya konulmuştur. Bu çalışmada istatistiksel analizler NCSS istatistik paket programı ile yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma) yanı sıra Shapiro – Wilk normallik testi ile değişkenlerin dağılımına bakılmış, normal dağılım gösteren değişkenlerin ikili grupların karşılaştırmasında bağımsız t testi kullanılmıştır. Üçlü grupların karşılaştırılmasında Anova ve Bonferonni testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic diseases and, accordingly, the change in people's lifestyle behaviors have become an increasingly significant issue in primary health care services. One of the main objective of population with chronic diseases is maintaining the quality of their life. The most crucial step to maintaining the quality of life is to prefer healthy lifestyle behaviour. In this study, it is aimed to bring out the relationship between the current condition of people with chronic ilness and their healthy lifestyle behaviors Materials and Methods: This study was applied on 400 patients who applied to Bagcılar Health Practice and Research Hospital, Bagcılar (Gunesli) Education Family Health Center between 1st January 2021 and 1st April 2021 and also suitable with this research. A questionnaire including sociodemographic questions which is created by us and a Turkish validity and reliability questionnaire called Healthy Lifestyle Behaviour Scale 2 were applied in this study. The raw data obtained from these questionnaire were evaluated by the statistical methods called NCSS statistical package program. In addition to these descriptive statistical methods (mean, standard deviation), the distribution of the variables was examined with the Shapiro-Wilk normality test, and the independent t-test was used for the comparison of the normally distributed variables in pairs. Also, Anova and Bonferonni tests were used to make comparison of triple groups.