Lamiaceae familyasına ait Lavandula officinalis Mill., Melissa officinalis L., Mentha piperita L., Salvia officinalis L. ve Scutellaria orientalis L. türlerinin anti-inflamatuar yolak enzimleri Lipoksijenaz (LOX) ve Siklooksijenaz (COX) üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of Lavandula officinalis Mill., Melissa officinalis L., Mentha piperita L., Salvia officinalis L. and Scutellaria orientalis L. species belonging to Lamiaceae family on anti-inflammatory pathway enzymes Lipoxygenase (LOX) and Cyclooxygenase (COX)
- Tez No: 703853
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİCİ, PROF. DR. EBRU BODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Lamiaceae familyasından seçilen Mentha piperita L., Salvia officinalis L., Lavandula officinalis Mill., Scutellaria orientalis L. ve Melissa officinalis L. bitkilerinin inflamasyon yolağında önemli yere sahip LOX ve COX enzimlerinin aktiviteleri üzerine etkileri belirlenip, ticari ve yan etkileri fazlasıyla bulunan inhibitör ilaçlara alternatif olabilmeleri yönünden incelenmiştir. Bu kapsamda ekstrelerin DPPH+ radikalini süpürücü etkileri incelenmiş ve EC50 değerleri sırasıyla 32,03±13,52; 38,35±12,66; 108,70±8,12; 65,88±12,11 ve 25,75±13,41 µg/mL olarak bulunmuştur. Kontrol olarak kullanılan kuersetinin EC50 değeri (±SEM) ise 2,92±8,54 µg/mL'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects on the activities of LOX and COX enzymes, which have an important place in the inflammation pathway, of Mentha piperita L., Salvia officinalis L., Lavandula officinalis Mill., Scutellaria orientalis L. and Melissa officinalis L. plants selected from the Lamiaceae family were determined. They have been examined in terms of being an alternative to inhibitor drugs which have side effects that are found in excess. In this context, the DPPH+ radical scavenging effects of the extracts were investigated and their EC50 values were found as 32,03±13,52; 38,35±12,66; 108,70±8,12; 65,88±12,11 and 25,75±13,41 µg/mL, respectively. The EC50 value (±SEM) of quercetin used as a control was found as 2,92±8,54 µg/mL.