Akut pankreatit tanısı alan hastalarda nötrofil lenfosit oranının prognostik değerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the prognostic value of neutrophil lymphocyte ratio in patients with acute pancreatitis
- Tez No: 703859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL BENGİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada akut pankreatit (AP) tanılı hastalarda Nötrofil-Lenfosit Oranı (NLO)'nın pankreatit şiddeti ve prognozu öngörmedeki rolü araştırılmış, optimal NLO değerinin bulunması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 2013-2019 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde akut pankreatit tanısı ile takip edilen hastaların demografik, klinik ve laboratuvar verileri retrospektif olarak incelendi. NLO (başvuru anı:0.saat, 24 ve 48.saatler), CRP, LDH-albümin oranı (LAO) değerleri ile Ranson ve BISAP skorlarına göre hastalık şiddeti, mortalite, organ yetmezliği, hastanede kalış süresi, yoğun bakım gereksinimi karşılaştırıldı. NLO, CRP ve LAO değerleri için optimal kesim değeri, duyarlılık ve özgüllükleri ROC eğrisi analiziyle hesaplandı. Bulgular: Hastaların başvuru anı, 24 ve 48.saat NLO ortalamaları sırası ile 10,59±11,30; 9,24±11,49; 7,96±8,24 idi. BISAP skorlamasına göre 38 hasta (%16) şiddetli AP, 200 hasta (%84) hafif AP olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the role of Neutrophil-Lymphocyte Ratio (NLR) in predicting pancreatitis severity and prognosis in patients with acute pancreatitis (AP) was investigated, and it was aimed to detect the optimal NLR value. Materials and Methods: In the study, demographic, clinical, and laboratory data of the patients who were followed up with the diagnosis of acute pancreatitis in Dokuz Eylul University Faculty of Medicine between 2013 and 2019 were retrospectively analyzed. NLR (at admission: 0. hour, 24, and 48. hours), CRP, LDH-albumin ratio (LAR) values were compared with disease severity according to Ranson and BISAP scores, mortality, organ failure, length of hospital stay, and intensive care requirement. Optimal cut-off value, sensitivity, and specificity for NLR, CRP, and LAR values were calculated by ROC curve analysis. Results: The mean NLR at the time of admission, 24th, 48th hours, respectively, was 10.59±11.30; 9.24±11.49; 7.96±8.24. According to BISAP scoring, 38 patients (16%) were evaluated as severe AP and 200 patients (84%) were evaluated as mild AP.