Elektron kaynaklama cihazı kontrol sistemi tasarımı
Electron beam welding device control system design
- Tez No: 703864
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL UZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Elektron demet kaynağı 1950'lerden beri kullanılan, yüksek enerjili elektronların kinetik enerjisinin, ısı enerjisine dönüşmesi prensibi ile çalışan bir kaynaklama sistemidir. Mükemmele yakın kaynaklar, sistemin kontrol edilebilirliğinin yüksek olması ve çok dar alanda yüksek sıcaklık seviyelerine ulaşılabilmesi ile sağlanır. Yakın zamanda dünyada oluşan az maliyet ile yüksek teknolojili ürünler elde edilebilmesi bu tip teknolojilerin önünü açmıştır. KAHVELab bünyesinde TÜBİTAK desteği ile yapımı başarı ile biten elektron demet kaynağı cihazının kontrolü bu tezde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Electron beam welding is a welding system that works with the principle of converting the kinetic energy of high energy electrons into heat energy, which has been used since the 1950s. Near-perfect welds are provided by the high controllability of the system and the ability to reach high temperature levels in a very narrow space. The ability to obtain high-tech products with low cost, which has recently occurred in the world, has paved the way for such technologies. In this thesis, the control of the electron beam welding device, which was successfully completed within KAHVELab with the support of TUBITAK is presented.