BİT-KOÇ öğretmen eğitim programı'nın öğretmenlerin söz öncesi dönem Milieu Öğretim Yöntemi'ni uygulamalarında ve down sendromlu çocukların amaçlı iletişim davranışlarını arttırmada etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of BIT-KOÇ teacher training program on teachers' implementation of prelinguistic Milieu Teaching Methods and on increasing of children with down syndrome intentional communication acts
- Tez No: 461547
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE RÜYA ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu araştırmada, erken çocukluk döneminde çalışan öğretmenlere verilen BİT-KOÇ (Bilgilendir-İzlet-Tartış-Koçluk yap) Öğretmen Eğitim Programı'nın öğretmenlerin hafif düzeyde zihinsel yetersizlikten etkilenmiş Down Sendromlu çocukla etkileşiminde Söz Öncesi Dönem Milieu Öğretim Yöntemi tekniklerini uygulamadaki etkililiği ve öğretmenlerin SÖMÖ uygulanması ile çocukların önkomut, önbildirim, amaçlı iletişim davranışlarının sıklıklarını arttırmada etkisi incelenmiştir. BİT-KOÇ Öğretmen Eğitim Programı tamamlandıktan iki ve dört hafta sonra öğretmenlerin SÖMÖ tekniklerini kullanma düzeyleri değerlendirilmiştir. Ayrıca bu araştırma kapsamında BİT-KOÇ Öğretmen Eğitim Programı ve uygulanması ile ilgili öğretmen görüşleri alınmış, öğretmenin ve ailenin çocuğun gelişimi ile ilgili görüşleri değerlendirilmiştir. Araştırmanın denekleri özel özel eğitim merkezlerinde görev yapan öğretmenler ve onların eğitim verdiği çocuklardan seçilmiştir. Bu araştırmaya üç öğretmen ve bu öğretmenlerin eğitim verdiği üç hafif düzeyde zihinsel yetersizlikten etkilenmiş Down Sendromlu çocuk katılmıştır. Araştırmada, tek denekli desenlerden“denekler arası çoklu yoklama deseni”kullanılmıştır. Verilerin toplanması amacı ile deney aşamalarında 15 dakikalık öğretmen-çocuk etkileşimi kameraya kayıt edilmiştir. Öğretmen davranışlarının puanlanması amacıyla“Öğretmen Davranışları Veri Puanlama Anahtarı”çocuk davranışlarının puanlanması amacıyla“Çocuk Davranışları Veri Puanlama Anahtarı”geliştirilmiştir. Bu araştırmanın deney süreci yedi aşamada gerçekleştirilmiştir. Bunlar; öğretmen ve çocukların başlama düzeyinin belirlenmesi, BİT aşamasının uygulanması, BİT uygulama sırası değerlendirme, BİT-KOÇ Öğretmen Eğitim Programı'nın uygulanması, BİT-KOÇ uygulama sırası değerlendirme, program sonu değerlendirme ve izlemedir. Araştırma sonuçlarında üç öğretmenin BİT uygulamasından sonra SÖMÖ tekniklerini kullanım sayılarının başlama düzeyine göre artış gösterdiği ancak artışın BİT-KOÇ programının uygulanması sonucu daha fazla olduğu belirlenmiştir. İzleme verileri ise BİT-KOÇ Öğretmen Eğitim Programı'nın öğretmenlerin SÖMÖ tekniklerini kullanımını sürdürmesinde etkili olduğunu göstermektedir. Öğretmenlerin çocuklara SÖMÖ uygulamaları sonunda Down Sendromlu çocukların önkomut ve amaçlı iletişim davranışlarını göstermeleri başlama düzeylerine göre artış göstermiştir ve çocuklar bu davranışları iki ve dört hafta sonra sürdürmüşlerdir. Ayrıca öğretmenler ve ailelerle yapılan görüşmeler programın sosyal geçerliliğinin yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, ıt was investigated that the effectiveness of BİT-KOÇ (Teach-Model-Discuss-Coach) Teacher Training Programs on teachers who work with in early childhood period in implementing the Prelinguistic Milieu Teaching (PMT) techniques while interaction with the children Down Sendrom have with intellectual disabilties and the increase in the frequency of proto-imperative, proto-declarative and intentional communication acts of children. Teachers' PMT technique use levels were evaluated two and four weeks after the completion of BİT-KOÇ Teacher Training Program. Furthermore, within the scope of this study, teachers' opinions regarding BİT-KOÇ Teacher Training Program and its implementation were obtained, and the opinions of the teacher and family regarding the development of the child are evaluated. The study participants are chosen among the teachers that work at private education centers, and their student. Three teachers and three of their students are included in this study. In this study,“multiple probe design across subjects”, one of the single subject designs, is used. In order to collect data, 15 minutes of teacher-child interactions were recorded on camera for the experimental stage.“Teacher Behavior Data Scoring Key”and“Child Behavior Data Scoring Key”were developed in order to score teacher and child behaviors, respectively. Experimental phase of the study was conducted in seven stages. These were, determining the baseline performance of teacher and children, implementation of BİT, assessment during the implementation of BİT, implementation of BİT-KOÇ teacher training program, assessment during the implementation of BİT-KOÇ, postassessment, and maintanance. When we examined the findings regarding the frequency of teachers' use of PMT techniques, it was determined that PMT techniques usage amounts of all three teachers increased following the implementation of BİT compared to baseline levels, but the increases were larger following the implementation of BİT-KOÇ program. Maintanance data revealed that BİT-KOÇ teacher training program is effective in teachers' persisting in using PMT techniques. Following the teachers' implementation of PMT techniques towards children, proto-imperative and intentional communication acts of children increased compared to baseline levels and they maintained the behaviors after the between two and four week. Furthermore, result of the interview of the teacher and parents about the program showed that BİT-KOÇ was the high social validity.