Lösemili hastalarda lipid peroksidasyonu, serum ve lökosit içi glutatyon peroksidaz ve süperoksit dismutaz aktivitelerinin araştırılması
Determination of lipid peroxidation, leucocyt and plazma glutation peroxidase and superoxide dismutase activities of patients with leukemia
  1. Tez No: 70389
  2. Yazar: SİNAN BAHÇACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS AKKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
6. ÖZET Bu çalışma, 2-21 yaşlan arasında klinik ve laboratuvar bulguları ile lösemi teşhisi konmuş 17 hasta (13 erkek, 4 kadın) ile hiç bir klinik şikayeti olmayan 5-22 yaşlan arasında 18 sağlıklı kişi (7 erkek, 11 kadın) üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmada, serbest radikallerin lösemideki rolleri ile antioksidan enzimlerin aktivitesini araştırmayı amaçladık. Her iki gruptan EDTA'lı kan örnekleri alındıktan sonra dekstran sedimantasyon metodu ile lökositler ayrıldı. Lökositler yıkandıktan ve süspansiyon hazırlanarak sayım yapıldıktan sonra ultrasonik homojenizatörle homojenize edildi. Homojenatlarda ticari kit kullanılarak mg cinsinde olarak protein tayini yapıldı. Daha sonra hem plazma hem de homojenatlarda MDA, d-ROM ve GSH- Px ile homojenat SOD aktiviteleri tayin edildi. GSH-Px, SOD ve d-ROM tayinkleri ticari kitlede yapıldı. Sonuçta, hasta grubunda hem plazma hem de homojenat MDA ve d-ROM düzeylerinin kontrollere göre önemli oranda arttığı görüldü. Homojenat SOD ve plazma - homojenat GSH-Px düzeyleri arasında ise önemli bir fark bulunamadı. Lösemide gerek plazma gerekse lökosit içi oksidatif stresin önemli oranda arttığı buna karşılık antioksidan enzim aktivitesinde önemli bir değişiklik olmadığı ve bu durumun tedavide dikkate alınması gerektiği kanaatine varıldı. 59
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY This study was carried out on 17 patients (13 M, 4 F) with leukemia, aged between 2-21 years and 18 healthy controls (7 M, 1 1 F) aged between 5-22 years to invastigate the roles of free radicals and the activities of antioxidant enzymes in leukemia. From both groups blood samples were collected on EDTA. Leukocytes were seperated by dextran sedimantation method. Leukocytes were washed with physiologic saline, resuspended, counted and homogenised by ultrasonic homogenisator. Protein content of the homogenates were determined by micromethod, using a commercially available kit. After that, both plasma and homogenate malondialdehyte (MDA) d-reactive oxygen metabolites (d-ROM) and glutathion peroxidase (GSH-Px) and homogenate SOD activities were determined. GSH-Px and SOD activities and d-ROM levels were measured by commercially available kits. At the end of the study, both plasma and homogenate MDA and d-ROM levels were significantly increased compared to those of controls whereas there was no significant differences between homogenate SOD and both plasma and homogenate GSH-Px activities. In conclusion, increased levels of lipid peroxides both in plasma and homogenates and unchanged activities of antioxidant enzymes should be considered in the treatment of leukemia.