Okul öncesi ve ilkokul çocuklarında obesite prevalansının belirlenmesi, obeslerde psikolojik bozuklukların tesbiti, serum lipid ve askorbik asit düzeyleri ile kan basıncı arasındaki ilişkinin araştırılması
- Tez No: 48753
- Danışmanlar: PROF.DR. İMRAN ÖZALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
78 ÖZET Bu çalışma Ankara ilinde 4-11 yaş grubu çocuklarda obesite prevalansını ve bunun sosyoekonomik düzeyle ilişkisini belirlemek, obeslerde kardiyovasküler hastalık risk faktörlerini ve askorbik asitin bunlarla ilişkisini araştırmak ve obes çocuklarda görülen psikolojik bozuklukları tesbit etmek amacıyla yapıldı. Araştırmamızda sosyoekonomik düzeyi yüksek ve düşük ailelerden gelen 815 çocuk ( 404 kız, 411 erkek ) incelendi. % BMT i % 120' nin üzerinde olan çocuklar obes olarak değerlendirildi. 46 ( 25 kız, 21 erkek ) çocuğun obes olduğu tesbit edildi. Buna göre Ankara ilinde 4-1 1 yaş grubunda obesite prevalansı % 5.64 ( kızlarda % 6.18, erkeklerde % 5.10 ) olup, kız ve erkek çocuklar arasında obesite görülme oram bakımından fark olmadığı görüldü (p>0.05). Sosyoekonomik düzey okul öncesi çocuklarda obesiteyi etkilemezken, okul çağı çocuklarda sosyoekonomik düzeyi yüksek olanlarda, obesite prevalansı önemli orada yüksek bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
80 SUMMARY This study aims at analyzing the prevalence of obesity and assesing the socioeconomic status on the development of obesity in children between the ages 4-11 living in Ankara and defining the cardiovascular disease risk factors at obese children and the relationship between ascorbic acid levels and cardiovascular disease risk factors. The study included 815 children (404 girls, 41 1 boys) from high and low socioeconomic levels. A child was defined as obese when his %BMI higher than 120. Forty six (25 girls, 21 boys) were found obese. The prevalence of obesity among 4-11 years old children in Ankara was %5.64 ( in girls %6.18, in boys %5.10) and there is no difference between the boys and girls. Although the socioeconomic status doesn't influence the prevalence of obesity in preschool children, school children from higher socioeconomic status were found more obese than children from low socioeconomic status. The cardiovascular disease risk factors such as high blood pressure, high levels of total cholesterol, LDL-C and low ratio of HDL-C/TC were found in the obese group. Obese boys seem to have more risk than girls. Levels of ascorbic acid in obese children were lower than the control group, but the differences between the two groups were insignificant. No significant relationship have been found between the levels of ascorbic acid and cardiovascular disease risk factors. Obese children were found to have low activity rate, high attention disorder, withdrawn, somatic complaints and agressive behavior compared with the control group.81 We can conclude that cardiovascular disease risk factors and psychological disturbances are seen in obese children from early ages. We have found that the low serum levels of ascorbic acid do not increase cardiovascular risk factors in the children of this age group. We have emphasized the importance the prevention of obesity, early diagnosis and treatment.