Nazan Bekiroğlu'nun romanlarında aile
Family in Nazan Bekiroğlu's novels
  1. Tez No: 703897
  2. Yazar: SABA FARSHAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, çağdaş Türk romancılarından Nazan Bekiroğlu'nun bu zamana kadar yayımlanmış olan beş romanında aile konusu incelenmeye çalışılacaktır. Çalışmanın amacı ailenin görünümlerinin ve yazarın bu konuda bakış açısının nasıl olduğu, aile yapılarından hangilerinin daha fazla kullanıldığını sorgulamaktır. Nazan Bekiroğlu roman, öykü, deneme ve inceleme türünde toplam on altı eser vermiş bir yazardır. Bu zamana kadar Nazan Bekiroğlu üzerine yapılan çalışmalar arasında daha çok yapısal anlamda ya da onun eserlerindeki kaynaklar üzerine durulmuştur. Bu çalışma ise daha spesifik olarak, edebiyat sosyolojisini ilgilendiren bir konu olan ailenin sorgulanmasıyla Nazan Bekiroğlu'nun romanlarına yeni bir bakış açısı getirilme çabasına yöneliktir. Çalışmanın ilk bölümünde aile kavramı ile ilgili bilgi verilmiştir, ikinci bölümde yazarın hayatı ve edebî kişiliğinden bahsedilmiştir ve son bölümde ise Nazan Bekiroğlu'nun romanlarında aile konusu“Aile Tipleri”,“Aile Bireyleri”ve“Aile Bireyleri Arasındaki İlişkiler”başlıklar altında incelenmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında ise Nazan Bekiroğlu'nun romanlarındaki aileler üzerine yapılan tespitler ve yorumlamaların ardından hangi sonuçlara ulaşıldığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of family will be examined in five novels of Nazan Bekiroğlu -one of the contemporary Turkish novelists- that have been published up to this time. The purpose of the study is to enquiry how the family's views and the author's perspective on this issue are, and which family structures are used more. Nazan Bekiroğlu is an author who has written a total of sixteen works in the genre of novels, stories, essays and reviews. Among the studies on Nazan Bekiroğlu until this time, it was mostly focused on the structural sense or the sources in her works. More specifically, this study will try to bring a new perspective to Nazan Bekiroğlu's novels by enquiring the family, which is a subject that concerns the sociology of literature. In the first part, information about the concept of family is given, in the second part, the life and literary personality of the writer are mentioned, and in the last part, the subject of family in Nazan Bekiroğlu's novels is examined under the headings“Family Types, Family Members, Relationships Between Family Members”. In the conclusion part of the study, it is stated what conclusions are reached after the determinations and interpretations on families in Nazan Bekiroğlu's novels.