Peyzaj mimarlığında mekân tahayyülleri
Space imaginations in landscape architecture
  1. Tez No: 703933
  2. Yazar: SEVGİ GÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ÇAĞLAR ENNELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Peyzaj Mimarlığı, Sosyoloji, Anthropology, Landscape Architecture, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dünya hızla mekânın planlandığı ve tasarlandığı kentsel bir alana dönüşmektedir. Dolayısıyla mekân üreten disiplinlerin önemi ve sayısı artarken iş hacmi ve piyasa potansiyeli de genişlemiştir. Her meslek disiplini oluşan bu piyasa potansiyelinden pay almaya çalışırken çeşitli pratikler ve roller geliştirmektedir. Meslek alanın piyasa potansiyeli ile etkileşimi ve ilişkisi meslek mensuplarının habituslarına bağlı olarak gelişen pratikler ve roller kapsamında üretilmektedir. Bu tez, habitus yaklaşımı doğrultusunda, peyzaj mimarları mensuplarının meslek alanlarını korumak için geliştirdikleri formülasyonların çözümlenmesini konu edinmektedir. Çalışmada otoetnografi ve sosyal ortam izlemesi kullanılmıştır. Peyzaj mimarlarının mesleklerine yönelik ifadeleri sosyal medya ve meslek seminerlerinden takip edilmiş ve marka peyzaj mimarları ile derin görüşmeler yapılmıştır. Ulaşılan görüşler NVivo programında kodlandıktan sonra kategoriler ve temalar geliştirilmiştir. Belirlenen temalara göre, peyzaj mimarlığı mensupları meslek alanını piyasa potansiyeli ve iş hacmine indirgemektedir. Bu nedenle korudukları meslek alanlarının ekonomik sermayesini ortak strateji yerine bireysel taktiklerle belirlemektedirler. Bu taktiklerin yetersiz olmasını meslek içinde sorgulamak yerine peyzaj mimarları iktidarın beklentilerine uyumlu bir pozisyon alarak ilişkili olduğu mesleklerle iddialara dayanan çatışma zeminleri yaratmaktadırlar. Bu tavır mesleğin gerek iktidar gerekse diğer meslekler tarafından paranteze alınmasına neden olurken meslek içi tartışmalarda söylenmesi gerekenler yerine sembolik sermaye üzerinden sembolik bir mücadele alanı üretilmeye devam edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The world is rapidly transforming into an urban area where space is planned and designed. Therefore, while the importance and number of disciplines associated with production of space have increased, the business volume and market potential have also expanded. Each professional discipline develops various practices and roles while trying to get a share from this emerging market potential. The interaction and relationship of the profession with the market potential is produced within the scope of the practices and roles that develop depending on the habitus of the members of the profession. In line with the habitus approach, this thesis focuses on the analysis of the formulations developed by landscape architects to protect their professional fields. In the study, autoethnography and social environment monitoring were used. The expressions of landscape architects about their professions were followed through social media, vocational seminars and in-depth interviews were conducted with renowned landscape architects. After the obtained opinions were coded in the NVivo program, categories and themes were developed. According to the determined themes, landscape architectures degrade their profession to market potential and business volume. For this reason, they determine the economic capital of the professional fields that they protect with individual tactics instead of a common strategy. Instead of questioning the inadequacy of these tactics within the profession, landscape architects, taking a position in line with the expectations of power, create grounds for alleged conflict with the professions they are associated with. While this attitude causes the profession to be bracketed by both the power and other professions, a symbolic struggle area continues to be produced through symbolic capital instead of what should be said in professional discussions.