Peyzaj mimarlığında yükselti farklarının giderilmesinde yapısal çözüm önerileri; basamak, rampa, duvarlar
Structural solutions for changes in level in landscape architecture; steps, ramps, walls
  1. Tez No: 104341
  2. Yazar: SUNDAY AKPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 401
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PEYZAJ MİMARLIĞINDA YÜKSELTİ FARKLARININ GİDERİLMESİNDE YAPISAL ÇÖZÜM ÖNERİLERİ; BASAMAK, RAMPA, DUVARLAR Sunday AKPINAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ekrem KURUM Kapalı mekanların dışında yer alan ve insanların gezip-görme, rekreasyon, dinlenme gibi faaliyetlerini gerçekleştirdiği dış mekan, peyzaj mimarlığı tararından planlanıp insan kullanımına sunulur. Doğal ortamın topografik yapısı gereği dış mekan birbirin- dan farklı kotlarda yer alan zeminler arasındaki yükselti farklılıklarından meydana gelmektedir. Dış mekanda yükselti farklılıkları basamak, rampa ve duvar adı verilen üç farklı yapısal elemanla çözümlenmektedir. Basamak, yükselti farklılıklanndaki eğimin %10' dan âzla olduğu alanlarda yaya sirkülasyonunun sağlanmasında kullanılırken; rampa eğimin %10' a kadar olduğu alanların çözümünde kullanılmaktadır. Duvar ise planlanan alanda birbirinden farklı birden fazla mekan yaratmak, alam bölmek ve toprağın stabilitesini sağlayarak dekoratif bir görünüm elde etmek amacıyla peyzaj tasarımlarında uygulanmaktadır. Peyzaj tasarımlarında araziyi biçimlendirmesinin yam sıra eğimli alanların kullanım amacına uygun olarak geliştirilmesinde önemli bir yere sahip olan basamak, rampa ve duvarın çözümlenmesi tasarımcı tarafından yakından tanınmalı ve doğru olarak mekana yansıtılmalıdır. Bu çalışmada öncelikle basamak, rampa ve duvarın çö-zümleri ile ilgili temel tasarım ilkeleri verilmiş ve bu üç yapısal elemana ait dış mekan kullanım şekilleri ile standartları anlatılmıştır. Anlatılan bu bilgiler doğrultusunda pey-zaj mimarının dış mekanda kullanabileceği basamak, rampa ve duvar detay örnekleri gösterilmiştir. Tasarımda bilinen ve uygulanan tekniklerin yeniden keşfedilmesinden çok tüm peyzaj mimarları tarafından basamak, rampa ve duvarın aynı ölçütlere uyularak uygulanmasının sağlanması amaçlanmıştır. 2001, 313 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Basamak, rampa, duvar
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis STRUCTURAL SOLUTIONS FOR CHANGES IN LEVE IN LANSCAPE ARCHITECTURE; STEPS, RAMPS, WALLS Sunday AKPINAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Lanscape Architecture Supervisor : Assist.Prof.Dr. Ekrem KURUM Outdoor places where people do activites such as going sight- seeing, recreation and relaxation out of covered places are planned and served to use by landscape architecture. Because of the topographic structure of the nature outdoor place is brought forth by elevation differences which are on different elevation of eachother. Elevation differences on outdoor places are solued by means of three different structural components; which are called step, ramp and wall. Step is used for providing the circulation of pedestrians on the areas where the slope more than %10; ramp is used for the slopes which are less than %10. But the wall is used in lanscape conceptions in order to built more than one place different from each other on the planned area, devide the area and you make decoratif outlook by providing the stability of the soil. In lanscape processes; step, ramp and wall, which have on important place in making the sloping areas soitable to use of aim a long with giving shape to land must be known well and carried out on the places correctly by lanscape architects. Step, ramp and wall, which aren't carried out on the places correctly cause a big danger for the users. Because of that in this study; before all else, main process principles related with soluing of step, ramp and wall have been given and types of outdoor places usage and standarts belonged to these structural components have been explained. In the eye of this information, detailed examples of step, ramp and wall that a lanscape arhitect can use on the ourdoor place are shown. It has been aimedto provide step, ramp and wall must be used in the same criterions by the all landscape architects than rediscovering the techniques which drawe already been known can used in conception. 2001, 313 pages Key words : Step, ramp and wall