Peyzaj mimarlığında parametrik tasarım
Parametric desing in landscaping
- Tez No: 724923
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM CEMİL BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada teknolojinin ilerlemesiyle birlikte gelişen Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) ve Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) yazılımlarının parametrik tasarımlardaki sürecinden bahsedilerek, peyzaj mimarlığındaki yeri ele alınmıştır. Gelişen teknoloji ile parametrik tasarım metodu yaygınlaşmıştır. Peyzaj mimarlığı alanında parametrik tasarım son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle etkisini daha çok göstermiştir. Parametrik tasarımlar geleneksel tasarımlardan kendini ayıran daha yaratıcı tasarımlardır. Bu çalışmada parametre ve parametrik tasarımdan bahsedilerek parametrik tasarım yöntemleri ve uygulama yöntemleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra peyzaj mimarlığı parametrik tasarım ilişkisine değinilerek örnekleri irdelenmiştir. Son olarak peyzaj mimarlığında dış mekân ölçeğinde parametrik tasarım kullanılarak donatı elamanı uygulaması örnekleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the process of computer-assisted Design (CAD) and Building Information Modeling (BIM) software in parametric designs that developed with the advancement of technology, and addresses its place in landscape architecture. The method of parametric design with evolving technology has become widespread. Parametric design in the field of landscape architecture has had a more impact on technology development in recent years. Parametric designs are more creative designs that differentiate itself from traditional designs. This study focuses on parametric design methods and application methods, referring to parameter and parametric design. The landscape architecture was then covered by the parametric design relationship and the examples were discussed. Finally, examples of the application of equipment embalmed using parametric design on the outside scale were made in landscape architecture.