Ruh sağlığı çalışanlarında LGBT bireylere yönelik tutumlar: Cinsiyetçi eğilimler ve diğer ilişkili değişkenler
Mental health workers' attitudes toward LGBT individuals: Sexist tendencies and other related variables
- Tez No: 703942
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dair olumsuz tutumlar üzerine yapılan araştırmalar incelendiğinde ruh sağlığı alanında LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) bireylerin çeşitli çalışan grupları tarafından olumsuz ve ayrımcı tutumlara uğradığı görülmektedir. Bu araştırmanın temel amacı Türkiye'de ruh sağlığı alanında çalışan bireylerde cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine yönelik olumsuz tutumları yordayan faktörleri araştırmaktır. Çalışmanın yan amacı ise ruh sağlığı çalışanlarının demografik değişkenleri, mesleki durum ve yeterliliklerine dair değişkenleri (LGBT bir bireyle çalışmış olma, eğitim düzeyi, meslek, çalışma ortamı, çalışma süresi, psikoterapi eğitimi alma durumu, LGBT bireylere yönelik ders alma durumu) ile LGBT bireylere yönelik olumsuz tutumları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu çalışma kapsamında Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği, Erkeklere Yönelik Çelişik Duygular Ölçeği, Eşcinsellik Tutum Ölçeği, Trans Bireylere Yönelik Tutum Ölçeği ve Biseksüel Bireylere Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Türkiye'nin 33 ilinden 288 ruh sağlığı çalışanı çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırma sonuçları, ruh sağlığı çalışanlarındaki cinsiyetçi eğilimlerin eşcinsel, biseksüel ve trans bireylere yönelik olumsuz tutumları üzerinde yordayıcı etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ek olarak, ruh sağlığı çalışanlarının bir LGBT birey ile çalışmış olmasına göre eşcinsel ve trans bireylere yönelik olumsuz tutumlar farklılaşırken; çalışma süresine göre biseksüel ve trans bireylere yönelik olumsuz tutumlar farklılaşmıştır. Ayrıca, katılımcıların eğitim düzeyi, meslekleri, çalışma ortamı ve psikoterapi eğitimi alma durumlarına göre trans bireylere yönelim tutumları farklılaşmaktadır. Bulgular literatür kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
When studies on sexual orientation and gender identity are examined, it is apparent that LGBT individuals experience negative, discriminatory attitudes from various workers in mental health field. The main aim of this study is to search predictor variables of the negative attitudes of mental health workers in Turkey toward sexual orientation and gender identity. The secondary goal of the study is to explore the effect of demographics, professional status, and competencies of mental health workers on their negative attitudes toward LGBT individuals including having worked with an LGBT individual, level of education, type of profession, workplace, time spent in the profession, having had psychotherapy education, or having taken a class about LGBT individuals. The Ambivalent Sexism Scale, Ambivalence toward Men Scale, Homosexuality Attitudes Scale, Attitudes Toward Transgendered Individuals Scale and Attitudes Toward Bisexual Individuals Scale were all used in the study. This research was conducted with the participation of a total of 288 mental health workers from 33 cities across Turkey. According to the results of the study, the sexist tendencies of mental health workers are predictors of their negative attitudes toward lesbian, gay, bisexual and trans individuals. Additionally, while mental health workers who have worked with an LGBT individual have less negative attitudes toward them, the time spent in the profession has a significant effect on negative attitudes toward bisexual and trans individuals. Also, the level of education, having had psychotherapy education, type of profession and workplace of mental health workers have a significant effect on the negative attitudes toward trans individuals. The results of this study are discussed within the literature.