LGBT bireylerin sağlık bakım deneyimleri ile ilgili görüşleri: Niteliksel çalışma
LGBT individuals' opinion about the health care experiences: Qualitative research
- Tez No: 458409
- Danışmanlar: DOÇ. FATMA YASEMİN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Sağlık Eğitimi, Nursing, Psychiatry, Health Education
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı, LGBT bireylerin yaşadıkları sağlık sorunlarını ve sağlık hizmetlerinden yararlanma durumlarını kendi bakış açılarından belirlemekti. Araştırma, kalitatif araştırma yöntemlerinden fenomenolojik yöntem kullanılarak gerçekleştirildi. Çalışmanın örneklemini amaçlı örneklem yöntemi ile seçilen 18 LGBT birey oluşturdu. Veriler katılımcıların bireysel özelliklerini içeren kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplandı. Verilerin toplanmasında odak grup görüşmesi tekniğinden yararlanıldı. Araştırmaya alınma kriteri, 18 yaş üstünde olma, cinsel yönelimini lezbiyen, gey veya biseksüel olarak ifade etme ya da transseksüel cinsiyet kimliğine sahip olma ve çalışmaya katılmaya istekli olma olarak belirlendi. Görüşmeye başlamadan önce her odak gruptaki katılımcılara ses kayıt cihazı kullanılacağı söylenerek yazılı ve sözlü onamları alındı. Verilerin analizinde, araştırma kapsamındaki tema ve kategorileri oluşturmak amacı ile tümevarımcı niteliksel içerik analizi kullanıldı. Görüşmeler sonucunda fiziksel ve ruhsal sağlık sorunlarını kapsayan“farkındalık”teması; sağlık çalışanlarının tutumları, LGBT bireylerin sağlık kuruluşuna başvurma konusunda isteksizliği ve ekonomik durumu içeren“sağlık hizmetlerinden yararlanma durumu”teması belirlendi. LGBT bireyler, kendilerine özgü fiziksel/ruhsal sağlık sorunları ve gereksinimleri bulunduğunu; sağlık çalışanlarının olumsuz tutumlar sergilediğini, bu durumun sağlık kuruluşlarına başvurmada isteksiz olmalarına yol açtığını ifade ettiler. Bu nedenle, gelecek araştırmalarda sağlık çalışanlarının LGBT bireylere yönelik tutumları belirlenmeli ve onlara yönelik sağlık bakım hizmetlerine gereken önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine health problems of LGBT individuals and the conditions of their health services utilization from their own perspective. The research was conducted using phenomonological research design that is one of the qualitative reseach methods using the focus groups. The study population was 18 LGBT individuals. They were preferred using purposive sample method. Data was obtained by identifying form and semi-structure interview tecnique. The criteria was determined to participate study as being over the 18 age, saying sexual orientation lesbien, gay or bisexuel, having transgender gender identity and volunteer the study. Before starting the interview, participants in each focus group was told to use the recorder, verbal and written consents were obtained. In the analysis of data, inductive qualitative content analysis was used to create themes and categories. As a result of interview, we defined two themes as“awareness”and“the condition of health services utilization”. The theme that we called awareness include physically and mental health problems. The other theme divide in 3 categories LGBT individuals' reluctant to seeking medical help, economic condition and health providers' attitudes. They have their own physical and mental health needs. Because of the negative attitudes of health workers, LGBT individuals are reluctant to seek medical help. Therefore, the attitudes of health workers should be determined towards LGBT individuals in future research and sufficient importance should be attached to health care services.