Akratotermal su ile yapılan iki farklı kompleks balneoterapi uygulamasının hematolojik parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 70396
  2. Yazar: SELAHATTİN SÜRGİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Medical Ecology and Climatology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
99 ÖZET Bu çalışmada, akratotermal su ile yapılan iki farklı kompleks balneoterapi uygu lamasının hematolojik parametreler üzerindeki etkileri araştırıldı. Bu amaçla çalışmada iki grup oluşturuldu. 9 kişiden oluşan I. gruba akratotermal su banyo kürü ve egzersiz tedavisi uygulanırken, 11 kişiden oluşan II. gruba akratoter mal su banyo kürü, egzersiz tedavisi ve fizik tedavi uygulandı. Kür başı, kür ortası (9. gün) ve kür sonunda (20. gün) hemoglobin (Hb), hematokrit (Htc), eritrosit, ortalama eritrosit volümü (MCV), transferrin saturasyon yüzdesi (TS), demir, total demir bağlama kapasitesi (TIBC), ferritin, trombosit, Iökosit, nötrofil, lenfosit, monosit, eosinofil, bazofil değerlerinde saptanan değişimler değerlendirildi. Kür ortasında; Hb, MCV, ferritin, lenfosit, monosit ve eosinofil değerleri her iki grupta arttı. Htc, eritrosit, demir, TS değerleri her iki grupta azaldı. Kür sonunda; Hb, ferritin, Iökosit, nötrofil, lenfosit, monosit, eosinofil ve bazofil değerleri her iki grupta arttı. Htc, eritrosit, MCV, demir, TS ve trombosit değerleri her iki grupta azaldı. TIBC, trombosit, Iökosit, nötrofil ve lenfosit değerlerinde kür ortası ve kür sonunda saptanan değişimler her iki grupta da istatistiksel olarak anlamsızdı. Diğer hematolojik parametrelerde ise kür ortası veya kür sonunda istatistiksel olarak anlamlı değişimler elde edildi. Tüm değişimler normal sınırlar içinde kaldı. Tüm hematolojik parametrelerin kür başı - kür sonu değerlerinin gruplararası karşılaştırmalarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Her iki grupta da saptanan benzer değişimlerin gruplararası karşılaştırılmalarında anlamlı farkın görülmemesi, bu etkilerin oluşumunda balneoterapi, egzersiz tedavisi ve100 fizik tedavi şeklindeki kürün balneoterapi, egzersiz tedavisi şeklindeki küre oranla fazladan bir etki sağlamadığını ve akratotermal su banyo kürü uygulamasının belirleyici faktör olabileceğini düşündürdü. Banyo kürü şeklinde balneoterapi uygulamasının kompleks etkisi (fiziksel, termik, genel uyarıcı) ile hematolojik parametreler üzerinde etkiler oluşabilmektedir. Bu an lamda Htc, eritrosit, MCV, demir ve TS değerlerinde kür süresince görülen azalmaların, hücrelerin oksijenlenmesinin artmasına ve muhtemelen eritropoezin uyarılmamasına ve hatta baskılanmasına bağlı olabileceği düşünüldü. Ayrıca 36-38°C sıcaklıktaki akratotermal su banyo kürü uygulamasının, istatistiksel olarak anlamsız da olsa trombosit değerlerini normal sınırlar içinde azaltması nedeni ile trombotik hastalar ve yaşlılar için bir risk oluşturmayabileceği kanısına varıldı. Lökosit, nötrofil, lenfosit, eosinofil, monosit ve bazofil değerlerinde ise beklendiği gibi değişken sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
101 SUMMARY In this study, the effects of two different complex balneotherapy applications with acratothermal waters on haemotological parameters have been investigated. With this aim two groups have been formed. To the group I, which consists 9 pa tients, acratothermal water bath cure and exercise treatment were applicated. Whereas to the group n, which consists 11 patients, acratothermal water bath cure, exercise tre atment and physiotherapy were applicated. Hemoglobin (Hb), hematocrit (Htc), eryth rocyte, mean erythrocyte volume (MCV), transferrin saturation percantege (TS), iron, total iron binding capacity (TIBC), ferritin, platelet, leukocyte, neutrophil, lymphocyte, monocyte, eosinophil and basophil values are determined via the measurements per formed at the cure-begin, mid-cure (9. day), cure-end (20. day) and the changes have been evaluated. At the mid-cure; Hb, MCV, ferritin, lymphocyte, monocyte and eosinophil values increased in both groups. Htc, erythrocyte, iron, TS values decreased in both groups. At the cure-end; Hb, ferritin, leukocyte, neutrophil, lymphocyte, monocyte, eosinophil and basophil values increased in both groups. Htc, erythrocyte, MCV, iron, TS and platelet values decreased in both groups. At the mid-cure the cure-end; changes in TIBC, platelet, leukocyte, neutrophil and lymphocyte values were not statistically significant in both groups. However there were significant changes in the other haemotological parameters. All changes were within normal limits. At the intergroups comparison of all cure-begin and cure-end values no statisti cally significant differences could have been demonstrated.102 No statistically significant differences could be found out at the intergroups comparison of similar changes of values in the two groups. This let us think, that bal neotherapy, exercise treatment and physiotherapy application has no advantages when compared with balneotherapy and exercise treatment application and the main factor of both of these applications is the acratothermal water bath cure. The complex effect of balneotherapy application (physical, thermic, general sti- mulent) can influence the haemotological parameters. The decreases of Htc, eryth rocyte, MCV, iron and TS values can be due to the increases of oxygenation of cells and to the non-stimulation and even suppression of erythropoiesis. The observation that a 36°-38°C acratothermal water bath cure statistically not significantly decreased platelet values within normal limits let us think that this kind of applications have no risk for thrombotic and elderly patients. As expected at the leukocyte, neutrophil, lymphocyte, eosinophil, monocyte and basophil values were variable changes observed.