Açık ve kapalı kaplıca kür tedavisinin diz osteoartritli hastalar üzerindeki etkinliğinin araştırılması
Comparison of efficacies of stationer and ambulatory spa cure in patient with knee osteoarthritis
- Tez No: 70397
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ KARAGÜLLE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Medical Ecology and Climatology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
89 ÖZET Bu çalışmada ( 2 haftalık kombine kür tedavisine) diz osteartritli (n=30) hastanın 15 'i açık kaplıca kürü (Grup I) alınırken, diğer 15'i kapalı kaplıca kürüne alınmışlardır. Her hasta, tedavinin birinci gününde ve tedavinin bitiminde (10. gün) aşağıdaki parametreler değerlendirilmiştir. 1- Fonksiyonel Durum İndeksi (Jette) (FDİ) : FDİ ile 18 değişik aktivitenin yapılması sırasında karşılaşılan zorluklar (fonksiyonel zorluk), ağrı miktarı (fonksiyonel ağrı), bağımsızlık derecesi (fonksiyonel bağımsızlık) değerlendirildi. 2- Vizual Analog Skala (VAS).Ağrı değerlendirilmesinde kullanıldı. 3- Fiziksel Yetersizliklerin Değerlendirilmesi sırasında standardize becerilere bakılmıştır (Aufdemkempe ve Dekker'den adapte edildi.). Bu standardize beceriler; oturmadan ayağa kalkma, oturmadan ayağa kalkma ve yatağa uzanma, 5 metre yürüme, yokuş aşağı ve yukarı yürüme, yerdeki objelere dokunarak yürüme idi. Burada standardize becerilerin gerçekleştirilmesi için geçen süre ölçüldü. - Ekstremite koruma (yürüme sırasında) - Değişik aktiviteler sırasındaki rijiditenin değerlendirilmesi (Bu değerlendirmeler video kameraya kayıt edildi.) 4. Psikolojik durum, Beck ve Hamilton depresyon skalası ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
90 SUMMARY In this study patients with knee osteoarthritis (n= 30) underwent a 2 week combined cure treatment,15 patients had ambulatory spa cure (Group I) and remaining fifteen had stationer spa cure (Group II). Each was assessed at first day of the cure and after the cure Goth day). Assessment: 1. Functional status index (Jette) (F.S.I.): Amount of the pain, degree of dependence and difficulty when performing 18 various activities were assessed by FSI. 2. Visual analogue scale (VAS). 3. Observed disability in mobility: This assessment included standardised tasks (modified from Aufdemkempe and Dekker). These standardised tasks included standing, sitting down on chair, reclining on a bad, walking up and down, walking with great strides, touching the objects on the floor. Time required these activities was recorded. 4. Guarding (during walking). 5. Rigidity (during non cyclical movement). All the tasks were recorded by video camera. Psychological variables were assessed by Beck Depression Inventory and Hamilton Depression Scale.