COVID 19 pandemisinde tip 1 diyabetes mellituslu çocukların karşılaştığı zorlukların değerlendirilme
Evaluation of challenges encountered by children with type 1 diabetes mellitus in the COVID 19 pandemic
- Tez No: 703978
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL BÜKÜLMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışma Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniklerinde takip edilen Tip 1 Diyabetes Mellitus tanılı hastaların ve ailelerinin Covid-19 pandemisi döneminde yaşadıkları zorlukları değerlendirmek için yapıldı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğinde 1 Mayıs 2020 – 1 Temmuz 2020 tarihleri arasında takip edilen 4-18 yaş arası Tip 1 Diyabetes Mellitus tanısı ile takip edilen 102 hasta ve ailesi ile yapıldı. Çalışmadaki tüm çocukların yaşları, cinsiyetleri kaydedilerek, çalışmayla ilgili çocuk ve/veya ailesine bilgi verildi. Tüm veriler,“Google Formlar”platformu aracılığıyla online anket yöntemiyle toplandı. Araştırmaya dahil edilen tüm bireylerin gönüllü onamları alındı.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to evaluate the difficulties experienced by patients with Type 1 Diabetes Mellitus and their families during the Covid-19 pandemic, followed in the Pediatrics Outpatient Clinics of Afyonkarahisar Health Sciences University Hospital. Materials and Methods: This study was conducted with 102 patients aged 4-18 years and their families, who were followed up with the diagnosis of Type 1 Diabetes Mellitus between May 1 and July 1, 2020 in Afyonkarahisar Health Sciences University Hospital Pediatrics Outpatient Clinic. The ages and genders of all children in the study were recorded, and the child and / or her family were informed about the study. All data were collected by online survey method through the“Google Forms”platform.