In vıtro koşullarında Armillaria kök çürüklüğü funguslarının biyolojik kontrolünde Trichoderma türlerinin antagonistik etkileri
Antagonistic effects of Trichoderma species in biocontrol of Armillaria root rot fungi in vitro conditions
  1. Tez No: 703988
  2. Yazar: AYŞE MEHTAP ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEŞİR YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Armillaria türlerinin neden olduğu kök ve sap çürüklüğü, Türkiye' deki meyve ve orman ağaçlarının en önemli hastalıklarından biridir. Bu çalışmada, Trichoderma türlerinin, Armillaria' nın biyolojik kontrolündeki antagonistik etkileri araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan Trichoderma harzianum Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden (FS19), Trichoderma viride ise Düzce Üniversitesi Konuralp Yerleşkesinden temin edilmiştir. Armillaria mellea ve Desarmillaria tabescens türleri ise Düzce Üniversitesi Konuralp kampüsünde bulunan hastalıklı fındık ve meşe ağaçlarının köklerinden izole edilerek patates dekstroz agarında kültüre alınmıştır. Daha sonra Trichoderma türleri Armillaria ve Desarmillaria kültürlerine yerleştirilmiş ve 15 gün boyunca gelişimleri gözlemlenmiştir. Trichoderma hiflerinin konukçu hiflerine girişi, yerleşmesi, yayılması taramalı elektron mikroskobu kullanılarak gözlemlenmiştir. A. mellea ve D. tabescens türlerinin büyümelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş gözlenmiştir. Bir gün sonra yapılan ölçümde Trichoderma hiflerinin Armillaria ve Desarmillaria rizomorflarının yaklaşık iki katı kadar olduğu gözlemlenmiştir. Trichoderma türlerinin kolonizasyonundan sonra, Armillaria ve Desarmillaria funguslarının üçüncü günden itibaren gelişimleri sonlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Root and stem rot caused by Armillaria species is one of the most important diseases of fruit and forest trees in Turkey. In this study, the antagonistic effects of Trichoderma species on the biological control of Armillaria were investigated. Trichoderma harzianum was provided from Düzce University, Faculty of Forestry, Department of Forestry Industrial Engineering (FS19) and T. viride Düzce University, Konuralp Campus. Armillaria mellea and Desarmillaria tabescens were isolated from infected roots of hazelnut and oak trees in Konuralp Campus and cultured in potato dextrose agar. Trichoderma species were placed in cultures of Armillaria and Desarmillaria to determine antagonistic effects for 15 days. Penetration and sporulation of Trichoderma hyphae in host and rhizomorphs were investigated by scanning electron microscopy. The statistically significant decrease was observed for A. mellea and D. tabescens species caused by Trichoderma. One day after Trichoderma inoculation, Trichoderma hyphae grew approximately twice as much towards the host rhizomorphs. Three days after colonization of Armillaria and Desarmillaria rhizomorphs by Trichoderma, growth of Armillaria and Desarmillaria seemed to completely stopped.