12 haftalık eşli dans çalışmalarının bazı fiziksel uygunluk parametreleri üzerine etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of 12 weeks dancing exercises with A partner on varius physical suitability parameters
  1. Tez No: 412640
  2. Yazar: BAHADIR OKYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS TORTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı; aktif spor yapmayan genç erkeklerde 12 hafta uygulanan eşli danslardan tango ve salsa çalışma programının,bazı fiziksel uygunluk parametrelerine etkisinin belirlenmesidir. Araştırmaya 2014–2015 eğitim-öğretim yılında, Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde öğrenim gören 51 sağlıklı erkek öğrenci gönüllü olarak katıldı. Öğrencilerin ortalama yaşları 20,87±2,07 yıl, boyları 177,47±6,1 m. olarak belirlendi. Bu öğrencilerden rastgele salsa grubu (N=17), tango grubu (N=17) ve kontrolgrubu (N=17)oluşturuldu.Kontrol grubuna herhangibir egzersiz yaptırılmadı ve günlük yaşamlarınadevam etmeleri sağlandı. Deney grubuna ise, 12 hafta, haftada 3 gün, hedef kalp atım sayılarının% 50–70'i şiddetinde ve 60–75 dakika arasında eşli dans çalışmaları yaptırıldı.Antrenman öncesinde 10 dakika ısınma ve antrenman bitiminde 5 dakika soğuma egzersizleri yaptırıldı. Deneklere uygulanan tüm ölçümler ve testler antrenman programı başlamadan iki gün önce (ön test) ve antrenman programı bittikten iki gün sonra (son test) olmak üzere iki kez yapıldı.Araştırma verilerinin analizleri SPSS istatistik paket programında yapıldı. Tüm verilerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları belirlendi. Deneklerin grup içi ön ve son test değerlerinin arasındaki farklılıkların tespitinde, Paired Samples t-testi, gruplar arası değerlendirmede ise varyans analizi (ANOVA) ve tukey çoklu karşılaştırma testi kullanıldı. Anlamlılık düzeyi 0,01 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to identify the effect of couple dancing activities (Tango, salsa) that applied for 12 weeks to young men not doing active sport, on some physical parameters. 51 healthy men who studied at Afyon Kocatepe University in 2014-2015 academic year, participated voluntarily in this research. The average ages of these students were 20,87±2,07 years, their lengths 177,47±6,1 cm. Volunteers were divided into three groups as Salsa Group (N=17), Tango group (N=17) and Control Group (N=17). The volunteers in the control group was not given any exercise program, and continued their daily life. The experimental groups performed couple dance activities three days per week for 12 weeks. Each session lasted for 60-75 minutes, and the intensity of the heart rates was 50-70%. The experimental group exercised 10 minutes warm-up and 5 minutes cool-down before and after main training. All measurements and tests were taken and applied twice as two days before the exercise program (pre-test) and two days after the exercise program (end-test). The data analysis of the research was done using the statistical SPSS package program and arithmetical average and standard deviation value of all the data were calculated.The comparison of the pre-test and end-test values of the volunteers inside the group was applied with paired samples t-test, the comparison between the groups was applied with ANalysis Of VArience (ANOVA) and Tukey multiple comparison test. The error level was observed to be 0.01.